Broń gazowa w kontekście polskiego prawa


Broń gazowa

Każdy z nas słyszał, że broń gazowa jest w Polsce dostępna bez zezwolenia i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej zakupem nawet przez internet.

Jak jednak polskie prawo definiuje broń gazową i czy rzeczywiście nie potrzebujemy pozwolenia na wszelkie jej odmiany? Czy broń gazowa jest dobrym narzędziem do samoobrony?


Czym jest broń palna i broń gazowa?

Już na samym początku warto wyraźnie wskazać, że art. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji jako broń palną definiuje każdą przenośną broń lufową, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

Na gruncie tak sformułowanej definicji broń gazową należałoby również rozumieć jako „broń palną”, na którą wymagane jest pozwolenie zgodnie z art. 9 ww. ustawy. Jak podkreśla się jednak powszechnie w nauce prawa [Maciej Tomaszewski „Pojęcie broni palnej w prawie karnym”, Prokuratura i Prawo 10, 2006], jest to zarazem sprzeczność z poglądami orzecznictwa, jak i Polskiej Normy (Komitet Normalizacji Miar i Jakości z 17.12.1990 r.), gdzie broń gazowa ujmowana jest jako urządzenie w formie rewolweru, pistoletu lub w innym kształcie służące do wyrzucania chemicznych środków obezwładniających na odległość, za pomocą ładunku miotającego.

Tym samym broń gazowa nie musi być uznawana jednoznacznie za broń palną, a w konsekwencji także jako przedmiot niebezpieczny dla życia i zdrowia.


Czy broń gazowa jest dostępna bez pozwolenia?

Tym samym należy uznać jednak, że broń gazowa wymaga pozwolenia na jej posiadanie, które wiąże się z koniecznością przejścia całej procedury określonej w ustawie, zaś samo pozwolenie może zostać wydane tylko w stricte określonych przypadkach.

Jednocześnie art. 11 pkt 8 ustawy stanowi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego. Podstawową różnica pomiędzy bronią gazową a ręcznym miotaczem gazu obezwładniającego jest to, że ta pierwsza jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowania do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania gazu umieszczonego w naboju wystrzeliwanego poprzez uderzenie w spłonkę naboju.

Ręczny miotacz gazu (nawet mający kształt pistoletu) działa na innej zasadzie – rozpyla gaz i na takie urządzenie nie potrzeba pozwolenia (zgodnie z art. 11 pkt 8 ustawy).


Jaka broń gazowa do samoobrony?

Rozróżnić musimy tutaj dwie kwestie: broń gazową wymagającą pozwolenia, gdzie takie pozwolenie wydaje się właśnie między innymi w celu ochrony osób i mienia, oraz potocznie rozumianą broń gazową, czyli wspomniane już powyżej ręczne miotacze gazu obezwładniającego.

Jaki ręczny miotacz gazu sprawdzi się w sytuacji zagrożenia własnego życia i zdrowia? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż może zadziałać zarówno niewielki pojemnik z gazem pieprzowym, jak i ręczny miotacz o wyglądzie typowego pistoletu. Należy jednak wskazać, że imitacja rzeczywistej broni ma niepodważalny aspekt psychologiczny – napastnik nie wie, że dysponujemy wyłącznie pojemnikiem z gazem. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze to, że tego typu imitacja broni może dodatkowo motywować sprawcę napaści do agresywniejszych zachowań – ze swojej perspektywy ma do stracenia życie.

Pistolet gazowy – legalna broń?

Podsumowując, kwestia „broni gazowej” jest cały czas kwestią sporną w polskim prawie, jednak orzecznictwo sądów powszechnych podchodzi do tych spraw z dużym rozsądkiem.

Typowe pistolety gazowe dostępne we wszelkich sklepach z akcesoriami militarnymi oraz akcesoriami do samoobrony możemy kupić i nosić przy sobie bez obawy o złamanie przepisów dotyczących pozwoleń na broń.

Należy mieć jednak na uwadze to, że tego typu asortyment powinniśmy trzymać jednak w ukryciu, aby nie prowokować np. organów ścigania do kontroli.

 

6 thoughts on “Broń gazowa w kontekście polskiego prawa

 1. Sprawa jest dla mnie nie jasna .no bo tak. moge kupic i posiadac miotacz gazu w ksztalcie pistoletu zgodnie z art.11ptk.8 ustawy,ale nosic go w ukryciu by nie prowokowac policjantow do kontroli .ok.ale co jesli go bede zmuszony uzyc , znajac zycie bede goniony po sadach -czy mialem na tyle uzasadnione zagrozenie cz nie.cz moze lepiej mozna bylo uciec,albo napastnik nie mial zlych zamiarow itd-itd .wiec chyba w polsce czlowiek nie ma prawa sie obronic bo moze stac sie napastnikiem!?…..

 2. Dzisiaj trzeba się bronic od bardzo agresywnych pod wpływem narkotyków i bardzo niebezpiecznych wariatow właśnie miotaczem gazu żeby chronić swoje zdrowie i zycie i bardzo dobrze że mogę ten środek OBRONY posiadać bez paranoidalnych POZWOLEŃ! !!

  1. Dzień dobry,

   bardzo dobre pytanie. Z dostępnych informacji wynika, że kwestia pistoletu zorak 9mm PAK nie została wyjaśniona. Kwestie prawne z jednej strony i twierdzenia Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Policji i Sądu Najwyższego z drugiej.
   Generalnie na podstawie dostępnego prawa wnioskujemy, że broń jest legalna i śmiało możemy ja posiadać bez pozwolenia. Warto jednak liczyć się z ewentualnymi problemami ze strony służb. Pozostaje mieć nadzieję, że sprawa szybko zostanie ugruntowana prawnie.

 3. Hoplofobia cała parą. Zgodnie z ustawą pozwolenie wymagane jest na naboje gazowe. Bron hukowa PAK jest legalna w swietle ustawy – lufa ponizej 6mm. A oswiadczenia policji to tylko oswiadczenia, ja tez moge takie wydac. Policja boi sie wszystkiego co wydaje huk. NIe posiadasz amunicji niedozwolonej a jedynie hukowe PAKI to nie robisz nic złego. Nie dajmy sie zwariowac. I niech nie gadaja bzdur ze kaliber to wymiar łuski. Z pistopletu PAK nie da sie niczego wystrzelic, ma dodatkowa przegrode. Producenci dbaja o to ze jesli ktos sprobuje uzyc naboju o wiekszej energii to z tej niby broni zrobi sie kalafior.
  Proca i stalowa kulka jest wiekszym zagrozeniem. Poza tym czarnoprochowce sa legalne w Polsce a tym z powodzeniem mozna ustrzelic dzika. Wiec przestanmy siue w koncu bac i smialo chodzmy do sadow. Dosc tlamszenia spoleczenstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *