Gaz pieprzowy do samoobrony


Gaz pieprzowy do samoobrony

Gaz pieprzowy jest powszechnie dostępnym urządzeniem służącym do obrony koniecznej. Koszt gazu pieprzowego wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od jego rodzaju. Kiedy po drugiej stronie szali postawisz swoje zdrowie lub życie, ten wydatek może Ci się wydać jednym z najpożyteczniejszych.

Niewątpliwe zalety gazu pieprzowego to małe gabaryty, ergonomiczność i łatwość użytkowania, co doceniają zwłaszcza kobiety myślące o podwyższeniu poziomu swojego bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli mieszkają w niebezpiecznej dzielnicy lub nie obce są im samotne powroty późną porą do domu.

Jednak zanim zakupisz gaz pieprzowy i zaczniesz trenować jego szybkie wyciąganie z kieszeni przed lustrem, zapoznaj się z prawem go dotyczącym. Przeczytaj też, jakie są rodzaje gazu pieprzowego, aby nie kupić kota w worku… gazu obezwładniającego u niezaufanego sprzedawcy.

Co zawiera gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy zawiera kapsaicynę (OC – Oleoresin Capsicum), którą dobrze znasz ze swojej kuchni, jeżeli używasz pieprzu cayenne czy papryczek chili. Skąd masz wiedzieć, jak silny jest gaz pieprzowy? Określa to skala Scoville’a, która mówi, ile razy trzeba rozcieńczyć daną substancję wodą, aby przestała wywoływać uczucie pieczenia. Gazy pieprzowe mają od 2 000 000 do 5 300 000 SHU, natomiast czysta kapsaicyna to aż 16 000 000 SHU! Szukasz gazu pieprzowego? Sprawdź tutaj!


Jak działa gaz pieprzowy?

Czy jest skuteczny?

W pojemniku gazu pieprzowego jest umieszczona substancja czynna. Kiedy użytkownik naciska spust, następuje rozprężenie gazu i na zewnątrz zostaje wyrzucony środek aktywny, czyli wspominana kapsaicyna. Gaz pieprzowy działa nawet na osoby, które spożyły wcześniej alkohol, leki psychoaktywne lub narkotyki i z tego powodu mają obniżony próg bólu. Dzieje się tak, ponieważ te środki nie blokują niżej wymienionych reakcji fizjologicznych.

Celnie wymierzony strumień gazu pieprzowego w twarz napastnika powoduje:

  • natychmiastowe łzawienie oczu,
  • pieczenie skóry,
  • trudności ze swobodnym oddychaniem,

a w efekcie – znaczne spowolnienie i dezorientację napastnika przez co najmniej kilkanaście minut, co daje zaatakowanej osobie szansę na ucieczkę z miejsca zdarzenia w bezpieczne miejsce, zwołanie przechodniów na pomoc czy telefon na policję. Podkreślmy, że celem gazu pieprzowego jest tymczasowe obezwładnienie napastnika, nie zagrożenie jego zdrowia i życia.

Czas obezwładnienia agresora jest zależny od stężenia kapsaicyny w danym gazie pieprzowym. Im skala SHU jest większa, tym dłużej napastnik pozostaje obezwładniony – nawet do co najmniej pół godziny.

Niektóre gazy pieprzowe są barwione i znaczą napastników. Są trudne do zmycia z twarzy – nie wytrze się ich chusteczka, dlatego agresor może mieć problem z niepostrzeżonym oddaleniem się z miejsca napadu.


Posiadanie gazu pieprzowego w Polsce

Czy jest legalny?

Ustawa o broni i amunicji w art. 4. § 3. definiuje jako broń miotacze gazu obezwładniającego, które można posiadać na podstawie pozwolenia na broń (art. 9. pkt. § 3 tejże ustawy). Jednak ręczny miotacz gazu obezwładniającego, jakim jest gaz pieprzowy, nie jest tożsamy z miotaczem gazu obezwładniającego. Ustawa o broni i amunicji w art. 11. § 8. mówi, że Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego.

Gaz pieprzowy w Polsce jest legalny i dostępny bez pozwolenia.

Czy gaz pieprzowy jest bronią?

W Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2001 roku czytamy, że ani wspominana ustawa, ani rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wydane w celu jej wykonania nie zawierają żadnych wskazówek, które pomagałyby w rozróżnieniu miotaczy gazu obezwładniającego od ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego.

Czym jest zatem gaz pieprzowy? Czy taki gaz obezwładniający jest z definicji bronią? Nie – w tym samym wyroku możemy przeczytać, że gaz pieprzowy to urządzenie przeznaczone do obsługi ręką ludzką, które:

  • zawiera sprężony gaz obezwładniający,
  • pozwala ukierunkować wypływ powstający pod wpływem wewnętrznego ciśnienia,
  • zapewnia możliwość kontroli i zatrzymania działania podczas jego użytkowania

Czy osoba niepełnoletnia może użyć gazu pieprzowego?

Czy zatroskana matka może kupić swojej niepełnoletniej córce mały gaz pieprzowy? Tak – posiadanie gazu pieprzowego w Polsce jest całkowicie legalne, natomiast nie ma przepisu, który jednoznacznie definiowałby ograniczenie posiadania gazu pieprzowego tylko dla osób pełnoletnich (podobnie jest z wiatrówkami o mocy mniejszej niż 17J).

Gaz pieprzowy może być użyty przez osobę niepełnoletnią w sytuacji obrony koniecznej, co wyjaśnia Art. 25. § 1. Kodeksu Karnego: Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Każda napadnięta osoba powinna pamiętać, że środek użyty do obrony koniecznej musi być adekwatny do niebezpieczeństwa, jakie jej zagrażało. W przypadku przekroczenia granic obrony koniecznej sąd może złagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli było to spowodowane strachem lub wzburzeniem okolicznościami zamachu.


Rodzaje gazów pieprzowych

Na rynku są dostępne trzy rodzaje gazów pieprzowych, różniące się między sobą formą rozpylania. Dlatego niektóre gazy obezwładniające są podatne na warunki atmosferyczne (trudniej ich używać podczas silnych wiatrów), a inne gazy pieprzowe z kolei są bezpieczniejsze w użytkowaniu w zamkniętych, małych przestrzeniach (np. na klatkach schodowych).

  • STOŻEK (chmura lub mgła) – najprostszy w użyciu, bo gaz pieprzowy rozpylany w formie stożka nie wymaga idealnego celowania. Mieszanka jest rozpraszana nawet na kilkanaście centymetrów (szerokości, jego zasięg to nawet 4 m). Nazywany mgłą, ponieważ tworzy przed napastnikiem drażniąca chmurę i wywołuje jego dezorientację. Niestety wadą tego rodzaju gazu pieprzowego jest podatność na warunki atmosferyczne. Celowanie musi być precyzyjniejsze, warto także osłaniać swoją twarz drugą dłonią, aby silny wiatr nie skierował mieszanki w Twoją stronę. Nie jest wskazane rozpylanie tego gazu w zamkniętych pomieszczeniach. Może być najskuteczniejszy w przypadku kilku napastników ze względu na efekt chmury pokrywający dużą powierzchnię.
  • STRUMIEŃ – rodzaj gazu pieprzowego bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż pierwszy rodzaj, ponieważ mieszanka wyrzucana jest w formie prostego strumienia. Gaz pieprzowy w strumieniu ma większy zasięg niż gaz w chmurze, aczkolwiek nie powstaje wtedy efekt mgły – konieczna jest większa precyzja.
  • PIANA/ŻEL – gaz pieprzowy w pianie lub w żelu wystrzeliwuje mieszankę z pojemnika w formie strumienia, która przy kontakcie z ciałem napastnika zaczyna się intensywnie pienić, poszerzając swoją objętość i przywierając do powierzchni (np. do twarzy atakującego). Podczas użycia gazu pieprzowego w piance nie ma ryzyka rykoszetu jak w przypadku gazu rozpylanego jako chmura (jest odporny na warunki atmosferyczne), gazu pieprzowego w żelu można używać bezpiecznie w ciasnych pomieszczeniach.

Jak wygląda gaz pieprzowy?

Nadużyciem byłoby powiedzenie, że tak, jak sobie zamarzysz, ale producenci gazów pieprzowych biorą pod uwagę nie tylko poręczność produktu, ale też osobiste preferencje użytkowników (zwłaszcza użytkowniczek) co do wyglądu gazu pieprzowego.

Niektóre gazy pieprzowe przypominają latarki, breloki, długopisy czy nawet szminki. Nie chodzi tylko o wybór przede wszystkim dla konsumentek, którym narzędzie do samoobrony musi wydawać się przyjazne, ale też o zmylenie napastnika. Który agresor zwróci uwagę na wyciąganą z kieszonki różową latarkę?


Jak wybrać i jaki gaz pieprzowy kupić?

Cena gazu pieprzowego zależy od kilku czynników. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • pojemność,
  • wspominany wcześniej rodzaj rozpylania gazu,
  • zasięg gazu obezwładniającego,
  • określoną przez producenta wydajność lub liczbę strzałów.

Pojemność gazu pieprzowego powinna wynosić minimum 50 ml – mniejsza ilość może nie być wystarczająca w skutecznym odparciu ataku napastnika.

Gaz pieprzowy KO FOG

Zasięg gazu pieprzowego może wynosić od 1,5 m do 8 m. Im mniejszy jest zasięg, tym bliżej napastnika musi znaleźć się ofiara, aby oddać w jego kierunku celny strzał. Największy zasięg mają gazy w żelu, ponieważ nie ulegają rozproszeniu w powietrzu jak gazy rozpylane w formie stożka.

Gaz pieprzowy czy paralizator?

Niezliczone są zalety paralizatorów (ranking paralizatorów), natomiast jeżeli oba narzędzia do samoobrony wydają Ci się pożyteczne, zawsze możesz zakupić 2w1 – niektóre paralizatory mają wbudowany gaz pieprzowy. Ich zaletą jest możliwość wyboru między dwoma narzędziami do samoobrony w zależności od tego, w jakiej odległości od nas znajduje się przeciwnik. Koszt takiego urządzenia sięga od 250 do 300 zł.

Jak ćwiczyć używanie gazu pieprzowego?

Trudno o praktyczne testowanie go na bliskiej osobie, jednak po zakupie gazu na pewno warto poćwiczyć jego szybkie wyjmowanie z różnych ubrań nawet przed lustrem i celowanie.

Z bliską osobą możesz umówić się na trening z gazem pieprzowym. Niech Twój towarzysz udaje napastnika i zaskakuje Cię w różnych pozycjach, z kolei Ty:

  • ćwicz dobywanie gazu,
  • kierowanie go w stronę twarzy agresora,
  • udawaj uruchamianie gazu za pomocą przycisku.

Użycie gazu obronnego możesz poćwiczyć też na kursach samoobrony.


Jak użyć gazu pieprzowego wobec napastnika?

Gazu pieprzowego nie trzymamy ani na dnie damskiej torebki, ani w najmniejszej kieszonce męskiego plecaka – w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia musisz dobyć gaz natychmiast i użyć go bez zawahania się. Nawet kilka sekund zwłoki spowodowane szamotaniem się z torebką może dać ogromną przewagę atakującemu.

Po użyciu gazu pieprzowego od razu ucieknij z miejsca zdarzenia. Alarmuj okolicznych przechodniów – napastnikowi będzie trudniej uciec. Kiedy dotrzesz do bezpiecznego miejsca, zawiadom policję.

 

One thought on “Gaz pieprzowy do samoobrony

  1. Niestety poniższy odnośnik nie działa. Gdzie znajdę ten akt? „Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2001 roku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.