Prawo do posiadania broni w USA


Prawo do posiadania broni w USA

W ostatnich 45 latach więcej Amerykanów zginęło od broni palnej niż podczas wszystkich wojen.¹ Jednak obywatele USA chętnie korzystają z prawa do posiadania broni, które gwarantuje im II poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Poprawka została uchwalona w ramach Karty Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki i weszła w życie 15 grudnia 1791 roku. Od tego roku niektóre regulacje uległy zmianie, ale w świadomości Amerykanów wciąż dostęp do broni oznacza wolność. Jak wygląda prawo do posiadania broni w USA? 


Historia broni w USA

Przez lata kształtowania się państwa granica USA przesuwała się ze wschodu na zachód. Amerykanów dotykały liczne konflikty. To nie państwo, a zwykły obywatel musiał wtedy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, a także o posiadaną ziemię. Poza tym, kiedy doszło do wojny z Brytyjczykami, ludzie nie dostawali broni od rządu – musieli walczyć z pomocą swojej broni. Właśnie z tych powodów prawo do posiadania broni jest zakorzenione w świadomości Amerykanów od setek lat. Obrońcy prawa do posiadania broni utrzymują, że to podstawowy sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w dzisiejszych trudnych czasach.

Broń w USA - infografika legalna-bron.pl


Smutne statystyki

Nicholas Kristof, dziennikarz z „New York Times”, przeprowadził w 2015 roku analizę statystyk, z której wynika, że od 1970 roku od strzału z broni palnej zginęło 1,5 miliona Amerykanów, z czego 2/3 to samobójcy. Inne statystyki mówią, że przy użyciu powszechnie dostępnej broni palnej mordowanych jest około 9 tysięcy osób rocznie. Najbardziej krwawe strzelaniny z kilku ostatnich lat to te w Denver (po premierze filmu „Batman” w 2012 roku), w której zginęło 12 osób, a 50 zostało rannych, oraz w szkole w Newton również w 2012 roku – bilans to 28 osób zabitych, w tym sprawca, jego matka oraz 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat. 2 października 2017 roku miała miejsce największa strzelanina w historii USA w Las Vegas. Zginęło ponad 50 osób http://wyborcza.pl/7,75399,22458918,strzelanina-w-las-vegas-stephen-paddock-mial-ponad-40-sztuk.html.  Po każdym takim wydarzeniu pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno powszechny dostęp do broni jest słuszny.
Powstają nawet kampanie, które mają zwrócić uwagę na ten problem. Jedną z nich jest ta:

                   


Ograniczenie dostępu do broni palnej

Zdania na temat wprowadzenia ograniczeń są podzielone zarówno wśród samych Amerykanów, jak i ludzi w innych częściach świata. Jedni twierdzą, że byłoby to odebranie historycznego prawa nawiązującego do wolności, inni mówią, że dzięki temu można ograniczyć zdarzenia takie jak morderstwa, samobójstwa i strzelaniny, w których giną niewinni ludzie. Barack Obama zapowiadał wprowadzenie ograniczeń w dostępie do broni, jednak te plany spotkały się z falą sprzeciwu ze strony obywateli. Aż 74% badanych Amerykanów sprzeciwiało się wprowadzeniu zakazu posiadania broni.

Stanowisko nowego prezydenta

Obecny prezydent USA, Donald Trump, słynie ze swoich kontrowersyjnych poglądów i wypowiedzi. W 2016 roku wyraził swoje stanowisko na temat posiadania broni jeszcze jako kandydat na prezydenta. Twierdził, że utrzymanie powszechnego prawa do posiadania broni jest rzeczą kluczową. Trump utrzymuje, że zawsze będzie bronił prawa dostępu do broni. Głosy Amerykanów są jednak niezmiennie podzielone – jak widać na przykładach wielu strzelanin w USA, prawo do posiadania broni ma zarówno wady, jak i zalety.


¹ źródło: http://wiadomosci.wp.pl/1-5-miliona-zabitych-i-lzy-prezydenta-usa-ograniczaja-dostep-do-broni-palnej-6027689483031681a

2 thoughts on “Prawo do posiadania broni w USA

  1. Czy może ktoś wreszcie odpowiedzieć na konkretne pytanie? Planuje wyjazd na Alaskę na wizie turystycznej na parę miesięcy z gotowością pozostania na stałe. Czy zanim uzyskam obywatelstwo amerykańskie nie mam dostępu do broni palnej np w przypadku spotkania z niedźwiadkiem muszę/mogę bronić się tylko gazem?.. Proszę o więcej informacji.

    1. Witam,
      Pomimo tego, że pod kątem posiadania broni Alaska jest jednym z bardziej liberalnych stanów (pewnie m.in. z powodu wspomnianych „niedźwiadków”) to wciąż istnieją tam pewne ograniczenia. Posiadanie broni jest tam dozwolone i nie wymaga szczególnych licencji; jednakże w sytuacji braku obywatelstwa USA nie istnieje (przynajmniej początkowo) możliwość zakupu broni. Taka opcja pojawia się dopiero po 3 miesiącach od otrzymania statusu „Rezydenta”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.