Posiadanie legalnej broni w wybranych krajach Europy


Posiadanie broni w Europie

Z roku na rok rośnie zainteresowanie posiadaniem legalnej broni, zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach. Zamachy terrorystyczne i inne niepokojące incydenty budzą wśród ludzi potrzebę zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa.

Podczas gdy czarne chmury unoszą się nad Europą, troska o własne zdrowie i życie rośnie. W naszym kraju droga do uzyskania legalnej broni palnej jest bardzo długa i trudna. Jak to wygląda w innych państwach?


Szwajcaria – uzbrojona i spokojna?

Kraj z jednym z najwyższych współczynników posiadania broni przez obywateli. W Szwajcarii armia opiera się na powoływaniu do wojska wszystkich mężczyzn między 20. a 30. rokiem życia. Rekruci przechodzą szereg szkoleń i mogą trzymać swoją broń we własnych domach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nawet po zakończonym okresie rezerwy żołnierze nie muszą rozstawać się ze swoją bronią i resztą ekwipunku.

Państwo wspiera także strzelectwo sportowe, które jest silnie promowane i sponsorowane. Każda osoba powyżej 18. roku życia ma możliwość zakupu broni do użytku w strzelaniu rekreacyjnym, sportowym oraz myślistwie. Warto zauważyć, że mimo powszechnego posiadania broni, przestępczość z jej użyciem jest bardzo niska. Jak podają statystyki, w Szwajcarii w obiegu może być od 1,2 do 3 milionów egzemplarzy uzbrojenia, podczas gdy liczba obywateli wynosi ok. 8 mln.


W Niemczech sprawdzą, gdzie leży broń

Niepokoje spowodowane wieloma incydentami i przestępstwami dokonanymi przez imigrantów ciągle rosną. W Niemczech panuje istny zamęt, a zapotrzebowanie na broń w celu ochrony zdrowia i życia rośnie. Nikogo nie dziwi aktualny stan rzeczy, wzrost niepraworządności naprawdę jest gwałtowny. Tymczasem w Niemczech posiadanie i nabywanie broni regulują bardzo restrykcyjne przepisy. O pozwolenie na posiadanie broni sportowej można ubiegać się dopiero po 21. roku życia, wyjątek stanowi tu małokalibrowa broń sportowa, która ma zastosowanie w dyscyplinach olimpijskich. Obywatele, którzy nie ukończyli 25. roku życia, muszą przejść testy psychologiczne. Władze mają nawet prawo kontrolowania poprawnego przechowywania broni przez ich posiadaczy.


Francja – myśliwi mają łatwiej

Należy do krajów, w których trudno uzyskać pozwolenie na broń, a procedury nie zaliczają się najkrótszych. Posiadanie bez zezwolenia większości broni palnych jest zakazane. Mogą je uzyskać ludzie, którzy ukończyli 21 lat i uprawiają strzelectwo bądź grozi im realne niebezpieczeństwo. Nabycie broni myśliwskiej jest dużo łatwiejsze, ale właściciel musi zadeklarować posiadanie broni w urzędzie pod karą konfiskaty.


Włochy – kraj wybuchowych charakterów i nielegalnych broni?

We Włoszech obowiązują 3 rodzaje pozwoleń: na broń służącą do obrony osobistej, sportową i myśliwską. Osoba ubiegająca się o możliwość posiadania broni musi być niekarana i ma obowiązek załączyć zaświadczenia lekarskie, które potwierdzą spełnianie kryteriów psychofizycznych, oraz zaświadczenie potwierdzające umiejętność posługiwania się bronią. Zezwolenia posiadają określony termin ważności. Dane donoszą, że we Włoszech może znajdować się nawet 10 mln egzemplarzy broni, natomiast tylko 1 mln Włochów ma pozwolenie na broń. Ile osób posiada ją nielegalnie?


Czechy

U naszych sąsiadów można posiadać broń i amunicję pod warunkiem otrzymania specjalnych pozwoleń, które wydaje policja. O takie pozwolenie może się starać osoba niekarana, która ukończyła 21 lat i jest zdrowa, co stwierdzi lekarz pierwszego kontaktu. Każdy, kto chce posiadać broń, musi także przejść przez egzamin teoretyczny i praktyczny, który sprawdzi wiedzę i umiejętności posługiwania się bronią. Według statystyk w Czechach wydano ponad 300 000 pozwoleń, czyli o 100 000 więcej niż w Polsce, bowiem policyjne statystyki podają, że do końca 2015 roku w naszym kraju wydano 192 819 osobom pozwoleń na broń. Jednak jak pisze na swoim blogu Andrzej Turczyn, to oznaczałoby, że w porównaniu do 2014 cofnięto u nas ponad 14 tysięcy pozwoleń na broń.

 

5 thoughts on “Posiadanie legalnej broni w wybranych krajach Europy

    1. Musiesz miec pozwolenie przetlumaczone na jezyk arabski, niemiecki i angielski oraz posiadac przy sobie gasnice minimum 2 kg pianowa

  1. A w Polsce jest gorzej niż za czasów głębokiego Sowieckiego Komunizmu bo wtedy pistolet hukowe ..tak zwany straszak małokalibrowy na ślepaki ..mógł mieć każdy …a teraz nawet na takie zabawki POLITYCY i policja żąda na to Pozwolenia !!

    1. Piszesz głupoty: pozwolenia wymaga sie na posiadanie broni de facto gazowej – na anbaoje nie 6mm tlyko powyżej. Nieprecyzyjne zapisy ustawy ułatwiają żonglerki cwaniackzom ale to tlyko pokazuje, ze hobbyści broni to w większości idioci – siegają po wszelką broń z powodu kompleksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.