Dominujące okoLudzkie ciało, choć może nie każdy to zauważa, nie jest zbudowane symetrycznie. Każdy z nas ma silniejszą jedną rękę; kopiąc coś, podświadomie wybieramy jedną nogę, a także każdy z nas ma jedno oko dominujące. Dominacją lub lateralizacją nazywa się preferencję jednej ze stron ciała. To zagadnienie jest szczególnie ważne dla myśliwych. W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego.

Według naukowców prawe i lewe oko różnią się nie tylko funkcją, ale mogą także mieć nieco inne rozmiary. Czym jest zatem dominacja oczna?


Co to znaczy dominujące oko?

Jest to preferencja mózgu dotycząca odbierania obrazu z jednego oka. Zwykle podświadomie wybieramy oko np. do patrzenia przez wizjer czy celownik. Mózg postrzega dominujące oko jak prowadzące, natomiast drugie oko traktowane jest jak „pomocnik” oka dominującego. Wykorzystywane jest do czytania – mózg aktywuje je jako pierwsze do wykonywania śledzących ruchów poziomych. Oko dominujące aktywuje także dostosowanie ostrości widzenia z dalszej i bliższej odległości.

Które oko jest dominujące?

To nieprawda, że u osób praworęcznych dominujące będzie oko prawe i odwrotnie – lewe u leworęcznych. Choć dzieje się tak w wielu przypadkach, istnieje także wiele wyjątków. Istnieje pewien łatwy, uniwersalny i szybki sposób na sprawdzenie, które oko jest dominujące. Jak to zrobić? Zobacz na naszą infografikę.

Oko dominujące - infografika - legalna-bron.pl


Czy ma znaczenie dla myśliwych?

Kiedy już wiemy, które oko jest dominujące, można tę wiedzę wykorzystać np. podczas strzelania z broni lub gry w bilard. Szczególne znaczenie ma to dla myśliwych oraz strzelców – określenie dominującego oka jest bardzo ważne przy doborze sprzętu do strzelania oraz przy samym oddawaniu strzału. Dzięki dominującemu oku możemy precyzyjnie śledzić obiekt, używamy go także do patrzenia przez celownik. To, które oko jest dominujące, wpływa także na wybór najodpowiedniejszej postawy do strzelania.

3 thoughts on “Dominujące oko

  1. A jeżeli ja mam widzenie centralne i jestem praworeczna. Które oko bardziej się skupi? Jak po trenuje to nie mam problemu ze skupieniem i celnoscia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.