Broń gazowa w kontekście polskiego prawa


Broń gazowa

Każdy z nas słyszał, że broń gazowa jest w Polsce dostępna bez zezwolenia i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej zakupem nawet przez internet.

Jak jednak polskie prawo definiuje broń gazową i czy rzeczywiście nie potrzebujemy pozwolenia na wszelkie jej odmiany? Czy broń gazowa jest dobrym narzędziem do samoobrony?


Czym jest broń palna i broń gazowa?

Już na samym początku warto wyraźnie wskazać, że art. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji jako broń palną definiuje każdą przenośną broń lufową, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

Na gruncie tak sformułowanej definicji broń gazową należałoby również rozumieć jako „broń palną”, na którą wymagane jest pozwolenie zgodnie z art. 9 ww. ustawy. Jak podkreśla się jednak powszechnie w nauce prawa [Maciej Tomaszewski „Pojęcie broni palnej w prawie karnym”, Prokuratura i Prawo 10, 2006], jest to zarazem sprzeczność z poglądami orzecznictwa, jak i Polskiej Normy (Komitet Normalizacji Miar i Jakości z 17.12.1990 r.), gdzie broń gazowa ujmowana jest jako urządzenie w formie rewolweru, pistoletu lub w innym kształcie służące do wyrzucania chemicznych środków obezwładniających na odległość, za pomocą ładunku miotającego.

Tym samym broń gazowa nie musi być uznawana jednoznacznie za broń palną, a w konsekwencji także jako przedmiot niebezpieczny dla życia i zdrowia.


Czy broń gazowa jest dostępna bez pozwolenia?

Tym samym należy uznać jednak, że broń gazowa wymaga pozwolenia na jej posiadanie, które wiąże się z koniecznością przejścia całej procedury określonej w ustawie, zaś samo pozwolenie może zostać wydane tylko w stricte określonych przypadkach.

Jednocześnie art. 11 pkt 8 ustawy stanowi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego. Podstawową różnica pomiędzy bronią gazową a ręcznym miotaczem gazu obezwładniającego jest to, że ta pierwsza jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowania do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania gazu umieszczonego w naboju wystrzeliwanego poprzez uderzenie w spłonkę naboju.

Ręczny miotacz gazu (nawet mający kształt pistoletu) działa na innej zasadzie – rozpyla gaz i na takie urządzenie nie potrzeba pozwolenia (zgodnie z art. 11 pkt 8 ustawy).


Jaka broń gazowa do samoobrony?

Rozróżnić musimy tutaj dwie kwestie: broń gazową wymagającą pozwolenia, gdzie takie pozwolenie wydaje się właśnie między innymi w celu ochrony osób i mienia, oraz potocznie rozumianą broń gazową, czyli wspomniane już powyżej ręczne miotacze gazu obezwładniającego.

Jaki ręczny miotacz gazu sprawdzi się w sytuacji zagrożenia własnego życia i zdrowia? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż może zadziałać zarówno niewielki pojemnik z gazem pieprzowym, jak i ręczny miotacz o wyglądzie typowego pistoletu. Należy jednak wskazać, że imitacja rzeczywistej broni ma niepodważalny aspekt psychologiczny – napastnik nie wie, że dysponujemy wyłącznie pojemnikiem z gazem. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze to, że tego typu imitacja broni może dodatkowo motywować sprawcę napaści do agresywniejszych zachowań – ze swojej perspektywy ma do stracenia życie.

miotacz gazu
Jaki ręczny miotacz gazu wybrać?

Pistolet gazowy – legalna broń?

Podsumowując, kwestia „broni gazowej” jest cały czas kwestią sporną w polskim prawie, jednak orzecznictwo sądów powszechnych podchodzi do tych spraw z dużym rozsądkiem.

Typowe pistolety gazowe dostępne we wszelkich sklepach z akcesoriami militarnymi oraz akcesoriami do samoobrony możemy kupić i nosić przy sobie bez obawy o złamanie przepisów dotyczących pozwoleń na broń.

Należy mieć jednak na uwadze to, że tego typu asortyment powinniśmy trzymać jednak w ukryciu, aby nie prowokować np. organów ścigania do kontroli.

 

47 thoughts on “Broń gazowa w kontekście polskiego prawa

 1. Czy na zakupioną broń gazową na pociski 9mm trzeba mieć specjalne pozwolenie? Broń została zakupiona Przez Internet w Czechach. Dziękuję za szybką odpowiedź.

   1. O ile wiem bron gazowa to bron wylacznie na naboje gazowe, a z tej broni mozna strzelac z amunicji PAK, wiec nie jest to bron gazowa i nie wymaga zezwolenia

    1. Mialem Rema 95 gaz pracujac w fitmie ochrony mienia zostala mi tylko kabura zaplacilem wtedy okolo 800 zl bron musialem oddac tracac te pieniadze to byla bron ktora zakupilem sam za moje pieniadze bton do urzytku prywatnego

 2. Trzeba zmienić prawo broń gazowa służy do obezwladnienia napastnika przez co mamy czas na wezwanie np. Policji.Bez sensu jest posiadanie zezwolenia na taką broń istnieją różne inne przedmioty mogące pozbawić życia a nie obezwladnić napastnika na które nie trzeba pozwolenia np. Broń czarnoprochowa czy noż siekiera kosa itp.Moim zdaniem powinno się udostępnić broń gazową od 18 lat bez pozwolenia jak to ma miejsce w innych krajach .Przecież ona sluzy do obrony i nie zabija.

  1. witaj kolego,apsolutnie sie z toba zgadzam,a ci ktorzy jeszcze niczego zlego w zyciu nie przezyli,pojecia nie maja i nie wiedza o czym pisza.Oczywiscie ze co niektorych trzeba doedukowac,jak obchodzic sie z taka bronia ale to nie zmienia faktu ze bron gazowa powinna!!!! byc .BEZ ZEZWOLENIA!! pozdrawiam wszystkich zwolennikow

 3. Tylko w post komunistycznym państwie jakim nadal jest Polska ustawę o broni można tak napisać że brań gazowa jest jednocześnie bronią palną i jednocześnie nia nie jest …sowieckie wychowanie i myślenie doprowadziło do tego u Polskich ustawodawców że woda jest mokra…ale jednocześnie tez jest sucha….Lęk kasty politycznej przed posiadaniem przez obywateli broni jest tak ogromny że piszą niedorzeczne bzdety zwane stawami z lęku przed narodem .

  1. Panie, pozwolenie na broń palną sportową jest do zdobycia bardzo łatwo i nie ma co jeszcze bardziej ułatwiać dostęp do broni. Wszystkie rozmowy o tym że trzeba coś zmienić pochodzą od ludzi które zwyczajnie nie chcą ruszyć tyłkiem, a chcą żeby za nich ktoś załatwił nie skomplikowane formalności. Uważam że takim jak Pan nie trzeba dawać pozwolenia na jakąkolwiek broń.

   1. Zostaw swoją socjalistyczną wypowiedź dla siebie, jakim prawem chcesz dorosłemu człowiekowi mówić co jest dla niego dobre? i decydować o tym czy o tamtym? Ja czy moja ukochana wracając w nocy do domu z pracy chcemy czuć się bezpieczni. Oczywiście obowiązkowy kurs z posługiwania się bronią, przechowywania itp. i po odbytym kursie pozwolenie ot i wszystko.

  1. W normalnym , zdrowym i idącym z duchem czasu państwie – TAK- w Polsce niestety – NIE – W Polsce jakiś bandzior z nielegalnie posiadanej ostrej broni może cię najpierw zastrzelić , odstrzelić ci jaja albo ucho a dopiero wtedy ty masz prawo zadzwonić po policję i mimo iż albo jesteś ranny albo nie żyjesz ,to masz OBYWATELSKI OBOWIĄZEK zatrzymać takiego bandziora , odebrać mu broń ostrą ,no bo ma ją nielegalnie a po przyjeździe policji oddać w/w bandziora w jej ręce aby ta mogła go zakuć w kajdany a po wyroku na niego wypiąć pierś do orderów i wyciągnąć łapę po ” słuszną ” nagrodę czy premię za złapanie bandyty . A to czy ty mogłeś się ewentualnie sam obronić lub też nie czekając na policję , unieszkodliwić bandziora to już reguluje ” PIS-REGULATION ” czyli chore i skostniałe przepisy kulawego prawa o posiadaniu ” broni ” jakie są w Polsce anno domini 2018 . Pozdrawiam .

    1. Czytam i oczom nie wierzę. W komisjach sejmowych trwają prace by przepisy jeszcze zaostrzyć. Wystarczy posłuchać, poczytać ludzi mających do czynienia z bronią codziennie a takie coś wymyśla innym od lemingów i POparańców.
     Spróbuj sam pomyśleć, to nie boli.

 4. Moim zdaniem pozwolenie na broń gazową to jest głupota bo w innych krajach obowiązuje żadne pozwolenie na broń gazową Podkreśl broń gazową

  1. Kolego Republice Irlandii za posiadanie wszelakiej broni gazowej lub paralizatora grozi ci do 5 lat pozbawienia wolnosci jak za bron palna.No i masz odpowiedz.pozdrawiam.

  2. Wystarczyło by tylko konkretne określenie miejsca pomiaru kalibru broni.W tej chwili mądry policjant zmierzy lufę a dureń w mundurze zmierzy komorę nabojową i stąd te różnice w opinii o kalibrze broni.

 5. Mentalność niektórych decydentów pozostała na poziomie lat 60 – tych ubiegłego wieku , mało tego posiadanie broni gazowej która poza obezwładnieniem i hukiem praktycznie nie jest w stanie pozbawić życia kogokolwiek powinno być dozwolone chociażby dlatego iż wtedy kiedy zaistnieje potrzeba obrony koniecznej to osoba która zostanie zaatakowana i użyje tej ” broni ” ma prawo być pewna że napastnik zostanie skutecznie obezwładniony i nie dokona napaści a jeszcze będzie na tyle niezdolny do czegokolwiek przez czas dłuższy a pozwalający na wezwanie policji . Każdy dzień , miesiąc , czy rok przedłużania w czasie wydania odpowiednich przepisów regulujących tę kwestię i zliberalizowania ich jest czasem straconym w kontekście postrzegania przepisów prawa tak wobec obywateli jak i tegoż państwa które jawi się mimo upływu czasu i zmian zachodzących w mentalności człowieka , jako państwo słabe , restrykcyjne i nie ufające normalnym obywatelom . Z resztą w innych dziedzinach życia Polska też jest ” sto lat za Murzynami ” i ci którzy stanowią obecne prawo są ludźmi z gruntu skostniałymi oraz nie mającymi niczego do zaoferowania poza : zakazami , nakazami , postanowieniami , cenzurą czy ogólną odgórną kontrolą . Już teraz ludzie mają w dużym poważaniu bardzo wiele takich ” perełek ” i ustaw a ilość ostrej broni palnej jaka już jest w posiadaniu wielu osób ma się tak do w/w ustaw jak pięść do nosa a tym samym stwarza wrażenie lekceważenia i ustawodawcy który nie idzie z duchem czasu jak i wrażenie olewania samych osób nie mogących się zdecydować czy ” broń gazowa ” jest bronią ostrą czy tylko hukowo-miotającą gaz , obojętne o jakim tzw . kalibrze czy 6 mm czy 8 mm czy 9 mm . Do tego trzeba dodać jeszcze ośmieszający dla ustawodawcy fakt traktowania takiej ” broni ” jako broń kalibrowaną dla wymiaru nie lufy ale otworu łoża komory nabojowej w zakresie średnicy nie wylotu lufy ale obwodu kartridża gazowego potocznie zwanego ” nabojem gazowym ” czyli nie posiadającym żadnej możliwości wystrzelenia czegoś czego nie posiada czyli samego pocisku . No trzeba też dodać że przewężenie czy jakakolwiek przeszkoda umieszczona na trwałe w ” lufie ” takiej ” broni ” a także materiał z jakiego została wykonana ( stop metali miękkich ) uniemożliwia wykorzystanie w/w ” broni ” do strzelania ostrymi pociskami które od razu są w stanie zniszczyć takie ustroistwo poprzez rozsadzenie .

 6. kurwa jeszcze zakaza brano gazowej znaczy z wkladem to moze na komary aerolol uzyc mozna laskawie???????????

 7. Lepiej mieć nielegalnie i móc się obronić niż później żałować
  P.S.
  to co masz jest legalne pod warunkiem,że nie masz do tego amunicji gazowej

  1. Nie pisz bzdur,jak masz pistolet gazowy np 9mn centralnego zapłonu to trzeba mieć pozwolenie.Jak masz pistolet centralnego zapłonu 9 mn a lufe 6mn to nie musisz miećzezwolenia.

   1. Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi,przecież lufa musi być zwężona (w wojsku na kałachy zakładało się odrzutnik,chodzi mi oczywiście o ślepaki) bo jak nie to po każdym strzale trzeba by było przeładować.Jeśli możesz to napisz mi coś na ten tamat na adres sterowiec58@wp.pl

   2. Co wy lurwa piszecie?
    To jest bron palna gazowa i trzeba w polscy mieć pozwolenie tak czy siak niezależnie od okoliczności . W takiej broni kaliber liczy się średnica wkładu aktywnego czyli tzw naboju gazowego a średnica lufy nie ma tutaj znaczenia bo taka bron w lufie posiada przegrodę, liczne przewężenia albo kołkowanie , żeby nie moza jej przerobić na bron palna ostra i żeby spalający się proch nie uszkodził napastnika. Materiał użyty do produkcji takiej broni to stop cynku i aluminium wiec jest bardzo słaby. Zdarza się ze przy upadku pękają zamki takiej broni. Jest to tylko substytut broni palnej na pozwolenie! Ale warto tak czy siak takie posiadać. Współczuje osobom które taka bron zakupiły przez internet czy to w Polsce czy cCzechsch czy na Słowacji , bo moim zdaniem prędzej czy później to nasza Policja zapuka do drzwi. Pojdz na policję i ja zdaj. Może obędzie się bez wyroku w zawiasach

    1. obłęd.na głupiego gazowca trzeba mieć pozwolenie,na wiatrówkę powyżej 17 juli trzeba mieć pozwolenie,ale już na czarno prochowca np.rewolwer remingtona co z 20m przebija calową deche to już nie.byle zul dego samego dnia co wyszedł z pudła może go legalnie kupić i nosić za paskiem ostrą broń o energji co najmniej 100 razy większej niż wspomniana wiatrówka.litości

 8. Czy jak posiadam zezwolenie na broń obiektową ostrą oznaczoną literą B to czy na te pozwolenie mogę kupić broń gazową hukową czy potrzeba robić dodatkowe pozwolenie.

 9. Dobra trzymać w ukryciu i nie prowokować organów scigania, a co jeśli podczas kontroli no w samochodzie znajdą taka broń to ci wtedy? Słyszałem że taka broń mimo tego że nie trzeba zezwolenia trzeba ja miec zgłoszona? Bo grozi kolegium za to?

 10. najlepiej jednak być zwyczajnym bandziorem i mieć w dupie przepisy. Napady są wtedy dziecinnie łatwe bo uczciwy obywatel i jego rodzina jest wymarzoną ofiarą. A co jeśli złapię mnie policja? Nic! wypiję z nimi litra gorzały i po sprawie….

 11. Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy stwierdzam ze nasz kraj czyli Polska dalej włada przepisami z dawnego PRL i komunizmu.A PIS jest chora partia w której króluje Kaczor starej daty.

 12. Najlepiej zabronić jeszcze używania noży kuchennych siekier kos młotków bo jeszcze ktoś kogoś zabije A na końcu zgasić światło i zamknąć drzwi do i od Polski.

 13. Proszę o pomoc w tej sprawie.Poruszam się na wózku inwalidzkim,jestem bezbronny na wypadek ataku np. psa i nie chcę od razu atakować miotaczem gazu tylko oddać strzał ostrzegawczo-płoszący,amunicja odpowiednio ułożona w magazynku,a nie chcę 6 mm. tylko 9 mm.Co ja mam w takim wypadku zrobić.

 14. Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak z legalnością pistoletu hukowego/gazowego(firmy np.Bruni) o kalibrze naboju 8mm i przewodzie lufy 6mm.

 15. “… tego typu imitacja broni może dodatkowo motywować sprawcę napaści do agresywniejszych zachowań – ze swojej perspektywy ma do stracenia życie. …”. To jest dopiero kuriozum. Konkludując, nie broń się, bo możesz zdenerwować napastnika.

 16. Broń gazowa można kupić w Hamburgu na St.Pauli w sklepie bez zbędnego pozwolenia i innych pierdół za 160 euro cukierek,W Polsce oczywiście mając takową giwerkę jesteś przestępcą.Ot co różnica dwóch światów.

 17. Choe państwo ja zamiast wydawać kasę na gazówkę kupię sobie Qrwa widły takie normalne rolnicze i jak jakiś zasraniec będzie wchodził do mojego domu od 2 nad ranem na odwiedziny z niebezpiecznym narzędziem po mój samochód po ruchać moją żonę i córkę to skurwiela przywitam widłami tymi za drzwiami bez pozwolenia .póżniej jak gnoja ubiję to na 112 zadzwonię niech mnie posadzą ale mojej rodzinie nic nie zagraża.Chce poznać debila co takie prawo wymyślił aby bandyta miał większe prawo niż normalny obywatel .to zaborcom zależało aby Polacy broni nie mieli bo się Polaków bali

 18. Chore to nasze prawo !
  Ustawodawcy obudźcie się
  Bo nie tylko prawo w kwestii
  posiadania broni gazowej palnej zakrawa co najmniej na kpinę, to i w wielu innych
  dziedzinach, przytoczę tu choćby ustawę o exploracji z której to ustawy wynikałoby że szukanie pamiątek na strychu po pradziadku jest przestępstwem. Może nie na temat, ale za to śmiesznie..

 19. W Polsce polakowi nie wolno mieć broni. Tzn. uczciwy obywatel, przestrzegający prawa, niekarany, pracujący i płacący podatki nie może posiadać jakiejkolwiek sensownej broni, nawet takiego śmiesznego pistoleciku na naboje gazowe, ewent. może mieć taki bardzo śmieszny plastikowy z aerozolowym miotaczem gazu w rączce, który robi: psiku, psiku, przez cieniutką rurkę uchodzącą w miejscu, gdzie zazwyczaj w pistolecie znajduje się wylot lufy i może sobie nim popsikać sam siebie co najwyżej przeciwko komarom, czy kleszczom…
  Pan Bandyta natomiast ma każdą broń, nie wyłączając czeskich peemów wz. 61 “Skorpion”, których w światku przestępczym jest multum.
  Policjant chudzina do takiego Pana Bandyty nie podskoczy (kiedyś w Magdalence pod Warszawą policyjna “brygada antyterrorystyczna” próbowała i wszyscy wiedzą jak to się skończyło), zatem nawet nie będzie próbował, więc zajmie się ściganiem babci emerytki sprzedającej pietruszkę czy koperek na rogu ulicy, robiącej to, by przeżyć jakoś, kiedy głodowa emerytura nie starcza jej do pierwszego.
  Postkomunistyczni prominenci oczywiście niczego się nie boją, bo mają własną ochronę z każdą bronią, a poza tym układ, zarówno z policją jak i z Panami Bandytami na nietykalność.
  Postkomunistyczne, pookrągłostołowe elity władzy i ich synalkowie tak panicznie boją się możliwości posiadania choćby namiastki broni w rękach uczciwego obywatela, że nie życzą sobie, by obywatel choćby pomyślał lub pomarzył o jakiejkolwiek broni czy nawet jej namiastce.
  Prawdziwy pistolet gazowy 9mm, dawałby przynajmniej jakieś tam szanse obrony niepełnosprawnemu emerytowi, przed pospolitymi, nieuzbrojonych w broń palną przestępcami podczas próby napaści. Sam huk wystrzału dodatkowo mógłby wypłoszyć przestępców oraz zwrócić uwagę osób postronnych. No i mogłoby się obejść w przypadku użycia broni gazowej bez rozlewu krwi – bo mnie choć jestem stary i schorowany jakoś życie miłe (przepraszam) i dlatego dobry nóż zawsze mam przy sobie.
  (Tylko patrzeć jak zabronią posiadania noży, pretekst jest znakomity – po niedawnych wydarzeniach w Gdańsku, gdzie jakiś psychol zadźgał prezydenta miasta – a ja się pytam gdzie była ochrona tego pana i dlaczego nie zastrzelili lub nie obezwładniła napastnika zawczasu?).
  Niestety nawet takiego pistoletu gazowego 9mm, jak tu wyczytałem posiadać mi nie wolno.
  Chory kraj i chore prawo w tym chorym kraju 🙁

 20. Mentalność i ,,prawo” starego milicjanta DZIEWULSKIEGO są aktualne ,, jamam broń
  toinnym ” wara. W polsce obywatel to kundel.

 21. obłęd.na głupiego gazowca trzeba mieć pozwolenie,na wiatrówkę powyżej 17 juli trzeba mieć pozwolenie,ale już na czarno prochowca np.rewolwer remingtona co z 20m przebija calową deche to już nie.byle zul dego samego dnia co wyszedł z pudła może go legalnie kupić i nosić za paskiem ostrą broń o energji co najmniej 100 razy większej niż wspomniana wiatrówka.litości

 22. Przeglądając w sieci liczne artykuły dotyczące broni palnej gazowej i jej skuteczności w samoobronie chciałbym podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami w tym temacie. W odniesieniu do skuteczności palnej broni gazowej problem tkwi nie w konstrukcji czy samej technologii, a jedynie w mocy amunicji – mam na myśli kaliber, rodzaj i zawartość środka chemicznego, świadomości i poziomie wyszkolenia osoby używającej tej broni oraz jej znajomości taktyki posługiwania się tego typu bronią. Niedorzeczne są opinie różnej maści “ekspertów” z internetowych forów, twierdzących, że palna broń gazowa jest jedynie bezużytecznym złomem. Niedorzeczne jest porównywanie jej z bronią palną bojową i taktyką jej użycia. Ograniczeniami zastosowania broni palnej gazowej są np. brak możliwości jej użycia we wnętrzach, duża nieprzewidywalność podczas używania na zewnątrz (wiatr, deszcz itp.) Będąc w pełni świadomymi ograniczeń tej broni możemy ją skutecznie użyć w przypadku większości sytuacji zagrożenia. Podczas prowadzonych szkoleń często spotykałem się z pytaniami – co, jeśli agresor wyciągnie broń bojową? Tutaj zawsze apeluję do świadomości użytkownika. Broń (jaka by nie była używana w samoobronie) nie służy do straszenia. Jeśli ją dobywasz z kabury, to po to by jej użyć (nie mówimy tu o przypadkach służb mundurowych podczas np. asekuracji – temat bardzo szeroki i nie będę go w tym miejscu rozwijał). Jeśli ktoś wyciąga broń i kieruje ją na Ciebie, absolutnie nie wyciągaj broni gazowej, bo to może skończyć się dla Ciebie tragicznie. Jeśli napada cię kilku agresorów przede wszystkim musisz realnie ocenić sytuację. Nieświadome dobycie broni gazowej w takiej sytuacji również skończy się dla Ciebie nieciekawie. W takim momencie zbawiennym okazuje się znajomość taktyki zachowania się w takich sytuacjach, a broń gazowa może być tu tylko elementem pomocniczym. W tym miejscu warto wspomnieć o samej amunicji. Jeśli chodzi o kaliber, to najskuteczniejszym jest bez wątpienia 9 mm zarówno w przypadku rewolwerów, jak i pistoletów. Kolosalne znaczenie ma tu również użyta w amunicji substancja chemiczna (środek drażniący). W sprzedaży dostępna jest amunicja gazowa CN (łzawiąca), CS (drażniąca), PV (pieprz techniczny). Do samoobrony zdecydowanie najlepsza jest amunicja PV o zwiększonej mocy (Supra 45mg i 120mg). Stopień oddziaływania amunicji na osoby będące pod wpływem środków odurzających jest różny. Najskuteczniejsze są naboje PV. Celowe może być także ładowanie magazynka lub bębna naprzemiennie PV, CS. Biorąc pod uwagę ograniczenia broni gazowej związane z jej użyciem na zewnątrz warto stosować jak najmocniejszą amunicję dostępną na rynku. Jeśli myślisz o wykorzystaniu broni gazowej w samoobronie pamiętaj, że tylko odpowiednio użyta będzie skuteczna. Posiadanie broni, także gazowej to odpowiedzialność. Nie można zapominać tu o stałym szkoleniu (także na sucho), oswojeniu się z bronią. Warto w początkowej fazie skorzystać z pomocy jakiegokolwiek instruktora (są tacy na każdej strzelnicy), a także skorzystać ze szkoleń systemowych z taktyki zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Reasumując broń palna gazowa (odpowiedniej jakości) w rękach wyszkolonego i świadomego użytkownika, załadowana mocną amunicją może być skuteczną bronią wykorzystywaną do samoobrony.

 23. wobec szerzącego się wsród młodzieży szkolnej “bandyckiego” zachowania,tworzenia się gangów, narzuconej przepisami prawa bezradności nauczycieli (nie wolno krzyknąć na ucznia bo obrażeni rodzice ściągają burze na głowę nauczyciela za upomnienie ukochanego potomka). Tworzą się tutaj przyszli bandyci pewni swej bezkarności. Biada uczniowi który podpadnie takim gangom . Warto pomyśleć o wyposażeniu napastowanych w środki obrony osobistej. Jest jeszcze najwyższy czas by zmienić prawa.! Ale to trudna sprawa z naszymi warchołami – przykład jak rzucili się na Pana Ziobrę który chce zaostrzyć prawo dla bandytów. W obronie swej pozycji użyją każdego oszczerstwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *