Broń gazowa w kontekście polskiego prawa


Broń gazowa

Każdy z nas słyszał, że broń gazowa jest w Polsce dostępna bez zezwolenia i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej zakupem nawet przez internet.

Jak jednak polskie prawo definiuje broń gazową i czy rzeczywiście nie potrzebujemy pozwolenia na wszelkie jej odmiany? Czy broń gazowa jest dobrym narzędziem do samoobrony?


Czym jest broń palna i broń gazowa?

Już na samym początku warto wyraźnie wskazać, że art. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji jako broń palną definiuje każdą przenośną broń lufową, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

Na gruncie tak sformułowanej definicji broń gazową należałoby również rozumieć jako „broń palną”, na którą wymagane jest pozwolenie zgodnie z art. 9 ww. ustawy. Jak podkreśla się jednak powszechnie w nauce prawa [Maciej Tomaszewski „Pojęcie broni palnej w prawie karnym”, Prokuratura i Prawo 10, 2006], jest to zarazem sprzeczność z poglądami orzecznictwa, jak i Polskiej Normy (Komitet Normalizacji Miar i Jakości z 17.12.1990 r.), gdzie broń gazowa ujmowana jest jako urządzenie w formie rewolweru, pistoletu lub w innym kształcie służące do wyrzucania chemicznych środków obezwładniających na odległość, za pomocą ładunku miotającego.

Tym samym broń gazowa nie musi być uznawana jednoznacznie za broń palną, a w konsekwencji także jako przedmiot niebezpieczny dla życia i zdrowia.


Czy broń gazowa jest dostępna bez pozwolenia?

Tym samym należy uznać jednak, że broń gazowa wymaga pozwolenia na jej posiadanie, które wiąże się z koniecznością przejścia całej procedury określonej w ustawie, zaś samo pozwolenie może zostać wydane tylko w stricte określonych przypadkach.

Jednocześnie art. 11 pkt 8 ustawy stanowi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego. Podstawową różnica pomiędzy bronią gazową a ręcznym miotaczem gazu obezwładniającego jest to, że ta pierwsza jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowania do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania gazu umieszczonego w naboju wystrzeliwanego poprzez uderzenie w spłonkę naboju.

Ręczny miotacz gazu (nawet mający kształt pistoletu) działa na innej zasadzie – rozpyla gaz i na takie urządzenie nie potrzeba pozwolenia (zgodnie z art. 11 pkt 8 ustawy).


Jaka broń gazowa do samoobrony?

Rozróżnić musimy tutaj dwie kwestie: broń gazową wymagającą pozwolenia, gdzie takie pozwolenie wydaje się właśnie między innymi w celu ochrony osób i mienia, oraz potocznie rozumianą broń gazową, czyli wspomniane już powyżej ręczne miotacze gazu obezwładniającego.

Jaki ręczny miotacz gazu sprawdzi się w sytuacji zagrożenia własnego życia i zdrowia? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż może zadziałać zarówno niewielki pojemnik z gazem pieprzowym, jak i ręczny miotacz o wyglądzie typowego pistoletu. Należy jednak wskazać, że imitacja rzeczywistej broni ma niepodważalny aspekt psychologiczny – napastnik nie wie, że dysponujemy wyłącznie pojemnikiem z gazem. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze to, że tego typu imitacja broni może dodatkowo motywować sprawcę napaści do agresywniejszych zachowań – ze swojej perspektywy ma do stracenia życie.

miotacz gazu
Jaki ręczny miotacz gazu wybrać?

Pistolet gazowy – legalna broń?

Podsumowując, kwestia „broni gazowej” jest cały czas kwestią sporną w polskim prawie, jednak orzecznictwo sądów powszechnych podchodzi do tych spraw z dużym rozsądkiem.

Typowe pistolety gazowe dostępne we wszelkich sklepach z akcesoriami militarnymi oraz akcesoriami do samoobrony możemy kupić i nosić przy sobie bez obawy o złamanie przepisów dotyczących pozwoleń na broń.

Należy mieć jednak na uwadze to, że tego typu asortyment powinniśmy trzymać jednak w ukryciu, aby nie prowokować np. organów ścigania do kontroli.

 

61 thoughts on “Broń gazowa w kontekście polskiego prawa

 1. Czy na zakupioną broń gazową na pociski 9mm trzeba mieć specjalne pozwolenie? Broń została zakupiona Przez Internet w Czechach. Dziękuję za szybką odpowiedź.

   1. O ile wiem bron gazowa to bron wylacznie na naboje gazowe, a z tej broni mozna strzelac z amunicji PAK, wiec nie jest to bron gazowa i nie wymaga zezwolenia

    1. Mialem Rema 95 gaz pracujac w fitmie ochrony mienia zostala mi tylko kabura zaplacilem wtedy okolo 800 zl bron musialem oddac tracac te pieniadze to byla bron ktora zakupilem sam za moje pieniadze bton do urzytku prywatnego

     1. To jest dziewiatka

      Dlaczego zabrano mi bron i moje pieniadze!!

  1. Witam wszystkich jestem pracownikiem ochrony po kursie na kwalifikowanego pracownika ochrony bez wpisu na listę. I tak się zdarzyło że ostatnio kupiłem sobie przez internet pistolet gazowy 9mm na pociski pak i chciałbym dokładnie wiedzieć czy na takom broń jest potrzebne zezwolenie czy nie bo jedni mówią że tak drudzy mówią że nie trzeba to jak jest naprawdę z tym proszę o dpkladnom odpowiec.

 2. Trzeba zmienić prawo broń gazowa służy do obezwladnienia napastnika przez co mamy czas na wezwanie np. Policji.Bez sensu jest posiadanie zezwolenia na taką broń istnieją różne inne przedmioty mogące pozbawić życia a nie obezwladnić napastnika na które nie trzeba pozwolenia np. Broń czarnoprochowa czy noż siekiera kosa itp.Moim zdaniem powinno się udostępnić broń gazową od 18 lat bez pozwolenia jak to ma miejsce w innych krajach .Przecież ona sluzy do obrony i nie zabija.

  1. witaj kolego,apsolutnie sie z toba zgadzam,a ci ktorzy jeszcze niczego zlego w zyciu nie przezyli,pojecia nie maja i nie wiedza o czym pisza.Oczywiscie ze co niektorych trzeba doedukowac,jak obchodzic sie z taka bronia ale to nie zmienia faktu ze bron gazowa powinna!!!! byc .BEZ ZEZWOLENIA!! pozdrawiam wszystkich zwolennikow

  2. Od 18 roku życia? Bzdura. Już widzę jak zgraję gówniarzy biegają i napisana na ludzi. Co najmniej 21 lat a najlepiej jeszcze puzniej.

 3. Tylko w post komunistycznym państwie jakim nadal jest Polska ustawę o broni można tak napisać że brań gazowa jest jednocześnie bronią palną i jednocześnie nia nie jest …sowieckie wychowanie i myślenie doprowadziło do tego u Polskich ustawodawców że woda jest mokra…ale jednocześnie tez jest sucha….Lęk kasty politycznej przed posiadaniem przez obywateli broni jest tak ogromny że piszą niedorzeczne bzdety zwane stawami z lęku przed narodem .

  1. Panie, pozwolenie na broń palną sportową jest do zdobycia bardzo łatwo i nie ma co jeszcze bardziej ułatwiać dostęp do broni. Wszystkie rozmowy o tym że trzeba coś zmienić pochodzą od ludzi które zwyczajnie nie chcą ruszyć tyłkiem, a chcą żeby za nich ktoś załatwił nie skomplikowane formalności. Uważam że takim jak Pan nie trzeba dawać pozwolenia na jakąkolwiek broń.

   1. Zostaw swoją socjalistyczną wypowiedź dla siebie, jakim prawem chcesz dorosłemu człowiekowi mówić co jest dla niego dobre? i decydować o tym czy o tamtym? Ja czy moja ukochana wracając w nocy do domu z pracy chcemy czuć się bezpieczni. Oczywiście obowiązkowy kurs z posługiwania się bronią, przechowywania itp. i po odbytym kursie pozwolenie ot i wszystko.

  2. I mogę kupić wszystko. do czarnoprochowego tylko nie proch bo już trzeba zapłacić ponad stówkę. Żeby się zarejestrować jako posiadacz i móc kupić w sklepe. Ale legalnie może mi ktoś odsprzedać. A wogole to cały czas jesteśmy narodem rozbrojonym. Rozbroili nas okupanci teraz wszystkim władzom to na rękę. A kto wie co by się działo z organami ustawodawczymi wykonawczymi jakby każdy miał broń w domu. Jednak jesteśmy według ustawodawców głupi. Nie potrafimy myśleć. Nie można nam dawać gazówki 9 np kład… Ale w chinskim sklepie można kupić narzędzia kłusownicze. Możemy kupić konopi w sklepie legalnie ale importowane z Czech. Jedna wielka obłuda. Dzięki ludziom. Nawet tacy kibice huligani… Pseudo:)… Potrafią wyjść bronić kościoła (mieszko 1wszy chrzest) na wezwanie jednego z dwóch co ukradli księżyc.. Tego samego co im wyroki zaostrzył i kazał bewzglednie zamykać. I co tu doszukiwać się logiki… Jak bronią kościoła hanbiac logo WP. Stawajac naprzeciw kobiet walczących o swoje prawa. Który żołnierz z tamtych czasów by stanął przeciw swoim. Pedofile bronione przez kibiców piłki nożnej… Mam stary otwieracz do piwa że smoleńska.. Codziennie poprawia mi chumor jego widok. Mimo że mam świadomość że jestem jak większość tylko chodowlanym bydłem. Czasy korde egipskich faraonów. Tylko mają radio M i tvp. A bydło… Się pasie… I przytakuje ze jak to my niby jesteśmy krajem bezprawia… Nigdy… To Holandia jest zła…. Tylko gdzie zapędy porównawcze jak się nie było dalej niż w ciemnej… Rzeczywistości… Polecam pytać każdego fanatycznego kato czy wierzy w diabła. A osobiście polecam przypowieść o młodym Jezusie…. To jak egzorcyzmy dla tych co jeszcze niedawno się wypierali ze są a po legalizacji nagle się narodzili… Ks. Egzorcysta to gość teraz legalnie nie w ukryciu. Ale dalej podatków nie płacą. Zreformować trzeba… Nie używane dla ludzi majątki zabrać narzucić przymus pracy na rzecz chorych i biednych i uciemiezonych. Ale nie. Niech mnm dalej plują w twarz. Uczą o haremach. Przekształcają w zboczenie nasze życie. To jest podstawą tej chorej piramidy zła nad nami. Nie ma rodziny to kasa zostaje w firmie.. Wogole nie czci się bożków. I co tam stary testament… Zaraz o nim zapomną mamy już nowy mniej pytań będzie… A jak się trafi jakiś mądry to go wpiszemy na listę opętanych… Jeszcze trochę i przypomną nam czasy palenia na stosie itp. A w miejscu narodzin króla Żydów nienawidzą Polaków. Nie polecam wycieczek. Plują na nas jak lama na żmije. Za to że pomagaliśmy ich naród wybrany mordować i nie wytłumaczysz… A i jeszcze.. Z wykrywaczwm metali nie można szukać legalnie bez pozwoleń o które chyba do egzorcysty trzeba iść. Ale do sąsiadów po skradzione dzieła sztuki w muzeach to jakoś się nikt nie kłuci. Polska potentat w uprawie konopi… I głowa państwa… To była głupia wypowiedź.. Wpiszcie…… Czy marichuana jest z konopi.. . I

  1. W normalnym , zdrowym i idącym z duchem czasu państwie – TAK- w Polsce niestety – NIE – W Polsce jakiś bandzior z nielegalnie posiadanej ostrej broni może cię najpierw zastrzelić , odstrzelić ci jaja albo ucho a dopiero wtedy ty masz prawo zadzwonić po policję i mimo iż albo jesteś ranny albo nie żyjesz ,to masz OBYWATELSKI OBOWIĄZEK zatrzymać takiego bandziora , odebrać mu broń ostrą ,no bo ma ją nielegalnie a po przyjeździe policji oddać w/w bandziora w jej ręce aby ta mogła go zakuć w kajdany a po wyroku na niego wypiąć pierś do orderów i wyciągnąć łapę po ” słuszną ” nagrodę czy premię za złapanie bandyty . A to czy ty mogłeś się ewentualnie sam obronić lub też nie czekając na policję , unieszkodliwić bandziora to już reguluje ” PIS-REGULATION ” czyli chore i skostniałe przepisy kulawego prawa o posiadaniu ” broni ” jakie są w Polsce anno domini 2018 . Pozdrawiam .

    1. Czytam i oczom nie wierzę. W komisjach sejmowych trwają prace by przepisy jeszcze zaostrzyć. Wystarczy posłuchać, poczytać ludzi mających do czynienia z bronią codziennie a takie coś wymyśla innym od lemingów i POparańców.
     Spróbuj sam pomyśleć, to nie boli.

  2. Broń na 9mm PAK w/g prawa (UoBiA) wolno mieć, a w/g policji czy nie znającego prawa prokuratora (A są tacy) nie wolno. Czyli: prawo zezwala, a policja ma swoje prawo. Natomiast na amunicję gazową musisz posiadać odpowiedni glejt, czyli pozwolenie. Mnie policja na wniosek pani prokurator zabrała z domu 3 sztuki broni, 6 naboi gazowych i po pół roku prokurator umorzyła postępowanie, a o zwrocie broni zdecyduje sąd. Jak skład sędziów będzie się znał na rzeczy to oddadzą.

 4. Moim zdaniem pozwolenie na broń gazową to jest głupota bo w innych krajach obowiązuje żadne pozwolenie na broń gazową Podkreśl broń gazową

  1. Kolego Republice Irlandii za posiadanie wszelakiej broni gazowej lub paralizatora grozi ci do 5 lat pozbawienia wolnosci jak za bron palna.No i masz odpowiedz.pozdrawiam.

  2. Wystarczyło by tylko konkretne określenie miejsca pomiaru kalibru broni.W tej chwili mądry policjant zmierzy lufę a dureń w mundurze zmierzy komorę nabojową i stąd te różnice w opinii o kalibrze broni.

  3. W Niemczech obowiązuje małe pozwolenie upoważniające do przenoszenia przy sobie broni gazowej. Nie upoważnia ono do posiadania jej przy sobie np na imprezach masowych. Broń ta musi być przenoszona w sposób dyskretny, tak by osoby postronne nie miały szansy na jej dostrzeżenie.. Bez pozwolenia możesz jedynie mieć ją w domu.

 5. Mentalność niektórych decydentów pozostała na poziomie lat 60 – tych ubiegłego wieku , mało tego posiadanie broni gazowej która poza obezwładnieniem i hukiem praktycznie nie jest w stanie pozbawić życia kogokolwiek powinno być dozwolone chociażby dlatego iż wtedy kiedy zaistnieje potrzeba obrony koniecznej to osoba która zostanie zaatakowana i użyje tej ” broni ” ma prawo być pewna że napastnik zostanie skutecznie obezwładniony i nie dokona napaści a jeszcze będzie na tyle niezdolny do czegokolwiek przez czas dłuższy a pozwalający na wezwanie policji . Każdy dzień , miesiąc , czy rok przedłużania w czasie wydania odpowiednich przepisów regulujących tę kwestię i zliberalizowania ich jest czasem straconym w kontekście postrzegania przepisów prawa tak wobec obywateli jak i tegoż państwa które jawi się mimo upływu czasu i zmian zachodzących w mentalności człowieka , jako państwo słabe , restrykcyjne i nie ufające normalnym obywatelom . Z resztą w innych dziedzinach życia Polska też jest ” sto lat za Murzynami ” i ci którzy stanowią obecne prawo są ludźmi z gruntu skostniałymi oraz nie mającymi niczego do zaoferowania poza : zakazami , nakazami , postanowieniami , cenzurą czy ogólną odgórną kontrolą . Już teraz ludzie mają w dużym poważaniu bardzo wiele takich ” perełek ” i ustaw a ilość ostrej broni palnej jaka już jest w posiadaniu wielu osób ma się tak do w/w ustaw jak pięść do nosa a tym samym stwarza wrażenie lekceważenia i ustawodawcy który nie idzie z duchem czasu jak i wrażenie olewania samych osób nie mogących się zdecydować czy ” broń gazowa ” jest bronią ostrą czy tylko hukowo-miotającą gaz , obojętne o jakim tzw . kalibrze czy 6 mm czy 8 mm czy 9 mm . Do tego trzeba dodać jeszcze ośmieszający dla ustawodawcy fakt traktowania takiej ” broni ” jako broń kalibrowaną dla wymiaru nie lufy ale otworu łoża komory nabojowej w zakresie średnicy nie wylotu lufy ale obwodu kartridża gazowego potocznie zwanego ” nabojem gazowym ” czyli nie posiadającym żadnej możliwości wystrzelenia czegoś czego nie posiada czyli samego pocisku . No trzeba też dodać że przewężenie czy jakakolwiek przeszkoda umieszczona na trwałe w ” lufie ” takiej ” broni ” a także materiał z jakiego została wykonana ( stop metali miękkich ) uniemożliwia wykorzystanie w/w ” broni ” do strzelania ostrymi pociskami które od razu są w stanie zniszczyć takie ustroistwo poprzez rozsadzenie .

 6. kurwa jeszcze zakaza brano gazowej znaczy z wkladem to moze na komary aerolol uzyc mozna laskawie???????????

 7. Lepiej mieć nielegalnie i móc się obronić niż później żałować
  P.S.
  to co masz jest legalne pod warunkiem,że nie masz do tego amunicji gazowej

  1. Nie pisz bzdur,jak masz pistolet gazowy np 9mn centralnego zapłonu to trzeba mieć pozwolenie.Jak masz pistolet centralnego zapłonu 9 mn a lufe 6mn to nie musisz miećzezwolenia.

   1. Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi,przecież lufa musi być zwężona (w wojsku na kałachy zakładało się odrzutnik,chodzi mi oczywiście o ślepaki) bo jak nie to po każdym strzale trzeba by było przeładować.Jeśli możesz to napisz mi coś na ten tamat na adres sterowiec58@wp.pl

   2. Co wy lurwa piszecie?
    To jest bron palna gazowa i trzeba w polscy mieć pozwolenie tak czy siak niezależnie od okoliczności . W takiej broni kaliber liczy się średnica wkładu aktywnego czyli tzw naboju gazowego a średnica lufy nie ma tutaj znaczenia bo taka bron w lufie posiada przegrodę, liczne przewężenia albo kołkowanie , żeby nie moza jej przerobić na bron palna ostra i żeby spalający się proch nie uszkodził napastnika. Materiał użyty do produkcji takiej broni to stop cynku i aluminium wiec jest bardzo słaby. Zdarza się ze przy upadku pękają zamki takiej broni. Jest to tylko substytut broni palnej na pozwolenie! Ale warto tak czy siak takie posiadać. Współczuje osobom które taka bron zakupiły przez internet czy to w Polsce czy cCzechsch czy na Słowacji , bo moim zdaniem prędzej czy później to nasza Policja zapuka do drzwi. Pojdz na policję i ja zdaj. Może obędzie się bez wyroku w zawiasach

    1. obłęd.na głupiego gazowca trzeba mieć pozwolenie,na wiatrówkę powyżej 17 juli trzeba mieć pozwolenie,ale już na czarno prochowca np.rewolwer remingtona co z 20m przebija calową deche to już nie.byle zul dego samego dnia co wyszedł z pudła może go legalnie kupić i nosić za paskiem ostrą broń o energji co najmniej 100 razy większej niż wspomniana wiatrówka.litości

     1. Nie zgodzę się z Tobą że można nosić broń czarno-prochową Można kupić w celach kolekcjonerskich ale bez rejestracji nie kupisz legalnie prochu czarnego nie masz prawa nosić przy sobie a załadowana to kryminał pewny. Zalegalizować można na Policji ale też nie uprawnia to do ” noszenia za paskiem ” załadowanej Swoją drogą remington za paskiem jest diabelnie niewygodny 35 cm długości w nogawce lufa się kończy nawet nie usiądziesz w samochodzie a i po schodach wejść nie da rady

     2. Jesteś trzeźwy Mozesz iść na, strzelnicę z naładowanym coltem. Np pieprzniczka. Sherif też się mieści pod pachą. Rozbroili nas.. Kontynuacja zaborów.

 8. Czy jak posiadam zezwolenie na broń obiektową ostrą oznaczoną literą B to czy na te pozwolenie mogę kupić broń gazową hukową czy potrzeba robić dodatkowe pozwolenie.

 9. Dobra trzymać w ukryciu i nie prowokować organów scigania, a co jeśli podczas kontroli no w samochodzie znajdą taka broń to ci wtedy? Słyszałem że taka broń mimo tego że nie trzeba zezwolenia trzeba ja miec zgłoszona? Bo grozi kolegium za to?

 10. najlepiej jednak być zwyczajnym bandziorem i mieć w dupie przepisy. Napady są wtedy dziecinnie łatwe bo uczciwy obywatel i jego rodzina jest wymarzoną ofiarą. A co jeśli złapię mnie policja? Nic! wypiję z nimi litra gorzały i po sprawie….

 11. Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy stwierdzam ze nasz kraj czyli Polska dalej włada przepisami z dawnego PRL i komunizmu.A PIS jest chora partia w której króluje Kaczor starej daty.

 12. Najlepiej zabronić jeszcze używania noży kuchennych siekier kos młotków bo jeszcze ktoś kogoś zabije A na końcu zgasić światło i zamknąć drzwi do i od Polski.

 13. Proszę o pomoc w tej sprawie.Poruszam się na wózku inwalidzkim,jestem bezbronny na wypadek ataku np. psa i nie chcę od razu atakować miotaczem gazu tylko oddać strzał ostrzegawczo-płoszący,amunicja odpowiednio ułożona w magazynku,a nie chcę 6 mm. tylko 9 mm.Co ja mam w takim wypadku zrobić.

 14. Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak z legalnością pistoletu hukowego/gazowego(firmy np.Bruni) o kalibrze naboju 8mm i przewodzie lufy 6mm.

 15. „… tego typu imitacja broni może dodatkowo motywować sprawcę napaści do agresywniejszych zachowań – ze swojej perspektywy ma do stracenia życie. …”. To jest dopiero kuriozum. Konkludując, nie broń się, bo możesz zdenerwować napastnika.

 16. Broń gazowa można kupić w Hamburgu na St.Pauli w sklepie bez zbędnego pozwolenia i innych pierdół za 160 euro cukierek,W Polsce oczywiście mając takową giwerkę jesteś przestępcą.Ot co różnica dwóch światów.

 17. Choe państwo ja zamiast wydawać kasę na gazówkę kupię sobie Qrwa widły takie normalne rolnicze i jak jakiś zasraniec będzie wchodził do mojego domu od 2 nad ranem na odwiedziny z niebezpiecznym narzędziem po mój samochód po ruchać moją żonę i córkę to skurwiela przywitam widłami tymi za drzwiami bez pozwolenia .póżniej jak gnoja ubiję to na 112 zadzwonię niech mnie posadzą ale mojej rodzinie nic nie zagraża.Chce poznać debila co takie prawo wymyślił aby bandyta miał większe prawo niż normalny obywatel .to zaborcom zależało aby Polacy broni nie mieli bo się Polaków bali

 18. Chore to nasze prawo !
  Ustawodawcy obudźcie się
  Bo nie tylko prawo w kwestii
  posiadania broni gazowej palnej zakrawa co najmniej na kpinę, to i w wielu innych
  dziedzinach, przytoczę tu choćby ustawę o exploracji z której to ustawy wynikałoby że szukanie pamiątek na strychu po pradziadku jest przestępstwem. Może nie na temat, ale za to śmiesznie..

 19. W Polsce polakowi nie wolno mieć broni. Tzn. uczciwy obywatel, przestrzegający prawa, niekarany, pracujący i płacący podatki nie może posiadać jakiejkolwiek sensownej broni, nawet takiego śmiesznego pistoleciku na naboje gazowe, ewent. może mieć taki bardzo śmieszny plastikowy z aerozolowym miotaczem gazu w rączce, który robi: psiku, psiku, przez cieniutką rurkę uchodzącą w miejscu, gdzie zazwyczaj w pistolecie znajduje się wylot lufy i może sobie nim popsikać sam siebie co najwyżej przeciwko komarom, czy kleszczom…
  Pan Bandyta natomiast ma każdą broń, nie wyłączając czeskich peemów wz. 61 „Skorpion”, których w światku przestępczym jest multum.
  Policjant chudzina do takiego Pana Bandyty nie podskoczy (kiedyś w Magdalence pod Warszawą policyjna „brygada antyterrorystyczna” próbowała i wszyscy wiedzą jak to się skończyło), zatem nawet nie będzie próbował, więc zajmie się ściganiem babci emerytki sprzedającej pietruszkę czy koperek na rogu ulicy, robiącej to, by przeżyć jakoś, kiedy głodowa emerytura nie starcza jej do pierwszego.
  Postkomunistyczni prominenci oczywiście niczego się nie boją, bo mają własną ochronę z każdą bronią, a poza tym układ, zarówno z policją jak i z Panami Bandytami na nietykalność.
  Postkomunistyczne, pookrągłostołowe elity władzy i ich synalkowie tak panicznie boją się możliwości posiadania choćby namiastki broni w rękach uczciwego obywatela, że nie życzą sobie, by obywatel choćby pomyślał lub pomarzył o jakiejkolwiek broni czy nawet jej namiastce.
  Prawdziwy pistolet gazowy 9mm, dawałby przynajmniej jakieś tam szanse obrony niepełnosprawnemu emerytowi, przed pospolitymi, nieuzbrojonych w broń palną przestępcami podczas próby napaści. Sam huk wystrzału dodatkowo mógłby wypłoszyć przestępców oraz zwrócić uwagę osób postronnych. No i mogłoby się obejść w przypadku użycia broni gazowej bez rozlewu krwi – bo mnie choć jestem stary i schorowany jakoś życie miłe (przepraszam) i dlatego dobry nóż zawsze mam przy sobie.
  (Tylko patrzeć jak zabronią posiadania noży, pretekst jest znakomity – po niedawnych wydarzeniach w Gdańsku, gdzie jakiś psychol zadźgał prezydenta miasta – a ja się pytam gdzie była ochrona tego pana i dlaczego nie zastrzelili lub nie obezwładniła napastnika zawczasu?).
  Niestety nawet takiego pistoletu gazowego 9mm, jak tu wyczytałem posiadać mi nie wolno.
  Chory kraj i chore prawo w tym chorym kraju 🙁

 20. Mentalność i ,,prawo” starego milicjanta DZIEWULSKIEGO są aktualne ,, jamam broń
  toinnym ” wara. W polsce obywatel to kundel.

 21. obłęd.na głupiego gazowca trzeba mieć pozwolenie,na wiatrówkę powyżej 17 juli trzeba mieć pozwolenie,ale już na czarno prochowca np.rewolwer remingtona co z 20m przebija calową deche to już nie.byle zul dego samego dnia co wyszedł z pudła może go legalnie kupić i nosić za paskiem ostrą broń o energji co najmniej 100 razy większej niż wspomniana wiatrówka.litości

 22. Przeglądając w sieci liczne artykuły dotyczące broni palnej gazowej i jej skuteczności w samoobronie chciałbym podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami w tym temacie. W odniesieniu do skuteczności palnej broni gazowej problem tkwi nie w konstrukcji czy samej technologii, a jedynie w mocy amunicji – mam na myśli kaliber, rodzaj i zawartość środka chemicznego, świadomości i poziomie wyszkolenia osoby używającej tej broni oraz jej znajomości taktyki posługiwania się tego typu bronią. Niedorzeczne są opinie różnej maści „ekspertów” z internetowych forów, twierdzących, że palna broń gazowa jest jedynie bezużytecznym złomem. Niedorzeczne jest porównywanie jej z bronią palną bojową i taktyką jej użycia. Ograniczeniami zastosowania broni palnej gazowej są np. brak możliwości jej użycia we wnętrzach, duża nieprzewidywalność podczas używania na zewnątrz (wiatr, deszcz itp.) Będąc w pełni świadomymi ograniczeń tej broni możemy ją skutecznie użyć w przypadku większości sytuacji zagrożenia. Podczas prowadzonych szkoleń często spotykałem się z pytaniami – co, jeśli agresor wyciągnie broń bojową? Tutaj zawsze apeluję do świadomości użytkownika. Broń (jaka by nie była używana w samoobronie) nie służy do straszenia. Jeśli ją dobywasz z kabury, to po to by jej użyć (nie mówimy tu o przypadkach służb mundurowych podczas np. asekuracji – temat bardzo szeroki i nie będę go w tym miejscu rozwijał). Jeśli ktoś wyciąga broń i kieruje ją na Ciebie, absolutnie nie wyciągaj broni gazowej, bo to może skończyć się dla Ciebie tragicznie. Jeśli napada cię kilku agresorów przede wszystkim musisz realnie ocenić sytuację. Nieświadome dobycie broni gazowej w takiej sytuacji również skończy się dla Ciebie nieciekawie. W takim momencie zbawiennym okazuje się znajomość taktyki zachowania się w takich sytuacjach, a broń gazowa może być tu tylko elementem pomocniczym. W tym miejscu warto wspomnieć o samej amunicji. Jeśli chodzi o kaliber, to najskuteczniejszym jest bez wątpienia 9 mm zarówno w przypadku rewolwerów, jak i pistoletów. Kolosalne znaczenie ma tu również użyta w amunicji substancja chemiczna (środek drażniący). W sprzedaży dostępna jest amunicja gazowa CN (łzawiąca), CS (drażniąca), PV (pieprz techniczny). Do samoobrony zdecydowanie najlepsza jest amunicja PV o zwiększonej mocy (Supra 45mg i 120mg). Stopień oddziaływania amunicji na osoby będące pod wpływem środków odurzających jest różny. Najskuteczniejsze są naboje PV. Celowe może być także ładowanie magazynka lub bębna naprzemiennie PV, CS. Biorąc pod uwagę ograniczenia broni gazowej związane z jej użyciem na zewnątrz warto stosować jak najmocniejszą amunicję dostępną na rynku. Jeśli myślisz o wykorzystaniu broni gazowej w samoobronie pamiętaj, że tylko odpowiednio użyta będzie skuteczna. Posiadanie broni, także gazowej to odpowiedzialność. Nie można zapominać tu o stałym szkoleniu (także na sucho), oswojeniu się z bronią. Warto w początkowej fazie skorzystać z pomocy jakiegokolwiek instruktora (są tacy na każdej strzelnicy), a także skorzystać ze szkoleń systemowych z taktyki zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Reasumując broń palna gazowa (odpowiedniej jakości) w rękach wyszkolonego i świadomego użytkownika, załadowana mocną amunicją może być skuteczną bronią wykorzystywaną do samoobrony.

 23. wobec szerzącego się wsród młodzieży szkolnej „bandyckiego” zachowania,tworzenia się gangów, narzuconej przepisami prawa bezradności nauczycieli (nie wolno krzyknąć na ucznia bo obrażeni rodzice ściągają burze na głowę nauczyciela za upomnienie ukochanego potomka). Tworzą się tutaj przyszli bandyci pewni swej bezkarności. Biada uczniowi który podpadnie takim gangom . Warto pomyśleć o wyposażeniu napastowanych w środki obrony osobistej. Jest jeszcze najwyższy czas by zmienić prawa.! Ale to trudna sprawa z naszymi warchołami – przykład jak rzucili się na Pana Ziobrę który chce zaostrzyć prawo dla bandytów. W obronie swej pozycji użyją każdego oszczerstwa

 24. Witam,tak czytam te wypowiedzi,i co niektórzy mają rację,ale nie do końca,bo są dwa przepisy które się wykluczają,min ten:art. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji jako broń palną definiuje każdą przenośną broń lufową, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego,a z drugiej strony:broń gazowa ujmowana jest jako urządzenie w formie rewolweru, pistoletu lub w innym kształcie służące do wyrzucania chemicznych środków obezwładniających na odległość, za pomocą ładunku miotającego.

  Tym samym broń gazowa nie musi być uznawana jednoznacznie za broń palną, a w konsekwencji także jako przedmiot niebezpieczny dla życia i zdrowia,to prawo karne,w konsekwencji jest tak że broń kalibru 9mm nawet miotającą ładunkiem prochowym,z nabojem gazowym na końcu, trzeba mieć pozwolenie, ponieważ jest ładunek miotający. Ja mam pozwolenie na broń palną i pracuję z nią na codzien i widzę jak niektórzy chcą dostać pozwolenie,a najchętniej jak by dostali,to by strzelali do wszystkiego na około,fakt jest taki że bronią gazową z bliskiej odległości też można zabić człowieka,ale tak samo jak nożem,czy innymi przedmiotami które każdy z nas ma na co dzień przy sobie, nabojem gazowym można obezwładniać na duże odległości 10,20 metrów i więcej,bo ładunek prochowych wyrzuca nabój na duże odległości,w odróżnieniu od RMG, którym można co najwyżej na 2,3 metry max skutecznie obezwładniać,ale taka odległość może być za mała w niektórych sytuacjach. Podsumowując,ja jestem za tym żeby broń gazowa była dostępna bez pozwolenia,ale zarejestrowana na policji,tak jak to jest z bronią czarnoprochową. Pozdrawiam

  1. Na broń CP nie potrzeba zadnego zezwopenia ani rejestracji jeski jest to replika sprzed 1885 roku. Moc niektorych rewolwerow spokojnie dorownuje 9mm para.

 25. Witam mam w sumie już niemam pistolet Walter na kulki aluminiowe policja mi zabrała bo użyłem go w samoobronie dostałem paragraf 190 kk wszystko się działo na moim podwórku 3 gości weszło mi na plac więc użyłem pistoletu oddawając 2 strzały ostrzegawcze i kierując broń w napastników jestem podejrzany o groźby karalne z jakiego powodu się pytam ?

 26. Ale buczycie. Zrób jeden z drugim pozwolenie na broń (koszt ok 2500zl)i masz pozwolenie na 15- 20 szt broni palnej -od pistoletu po rewolwer.strzelbę,a nawet kałacha powtarzalnego. Mało tego jak uzyskasz pozwolenie na broń sportową to możesz taki pistolet nosić ukryty w kaburze przy pasku. I wtedy dopiero zaczynają się problemy. Z bronią nie wejdziesz do supermarketu, na imprezę masową , do autobusu. Trzeba mieć oczy na około głowy bo ktoś może mi broń zajumać czy przywalić czymś z tułu przez łeb i broń zabrać. I wtedy co?-kryminał. Mało tego musisz umieć się tą bronią posługiwać,wiedzieć kiedy możesz jej użyć, jak jej użyć żeby nie uczynić szkody osobom postronnym i sobie. Dostęp do legalnej broni w Polsce jest na prawdę duży.Trzeba tylko ruszyć tyłek zza klawiatury i bliżej zainteresować się tematem.
  Odnośnie broni gazowej- każdy jeden pistolet (urządzenie) zdolny do miotania pocisku lub substancji drażniącej w którym substancją miotającą jest spalający się proch lub spłonka ,jest traktowany przez uobia jako broń palna wymagająca stosownego pozwolenia. Nie ma tu znaczenia błędnie rozumiany kaliber broni,a fakt źe broń jest zdolna do miotania na odległość większą niż 1 metr. Kalibrem broni wg sztuki rusznikarskiej jest w skrócie najmniejsza średnica przewodu lufy. Bez pozwolenia możecie posiadać broń palną alarmową o kalibrze max 6mm oraz broń palną czarnoprochową o której jest osobny wątek.

 27. Ale buczycie. Zrób jeden z drugim pozwolenie na broń (koszt ok 2500zl)i masz pozwolenie na 15- 20 szt broni palnej -od pistoletu po rewolwer.strzelbę,a nawet kałacha powtarzalnego. Mało tego jak uzyskasz pozwolenie na broń sportową to możesz taki pistolet nosić ukryty w kaburze przy pasku. I wtedy dopiero zaczynają się problemy. Z bronią nie wejdziesz do supermarketu, na imprezę masową , do autobusu. Trzeba mieć oczy na około głowy bo ktoś może mi broń zajumać czy przywalić czymś z tułu przez łeb i broń zabrać. I wtedy co?-kryminał. I nie ważne czy była to broń ostra czy palna gazowa.Utrata broni to jeden paragraf.Mało tego musisz umieć się tą bronią posługiwać,wiedzieć kiedy możesz jej użyć, jak jej użyć żeby nie uczynić szkody osobom postronnym i sobie. Dostęp do legalnej broni w Polsce jest na prawdę duży.Trzeba tylko ruszyć tyłek zza klawiatury i bliżej zainteresować się tematem.
  Odnośnie broni gazowej- każdy jeden pistolet (urządzenie) zdolny do miotania pocisku lub substancji drażniącej w którym substancją miotającą jest spalający się proch lub spłonka ,jest traktowany przez uobia jako broń palna wymagająca stosownego pozwolenia. Nie ma tu znaczenia błędnie rozumiany kaliber broni,a fakt źe broń jest zdolna do miotania na odległość większą niż 1 metr. Kalibrem broni wg sztuki rusznikarskiej jest w skrócie najmniejsza średnica przewodu lufy. Bez pozwolenia możecie posiadać broń palną alarmową o kalibrze max 6mm oraz broń palną czarnoprochową o której jest osobny wątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.