Jak kupić wiatrówkę bez pozwolenia?
Wiatrówki to jedne z broni dostępnych bez zezwolenia, co określa Ustawa o broni i amunicji. W tej ustawie znajdziesz także informacje na temat rejestracji wiatrówek, przepisy dotyczące posiadania wiatrówki i jej użycia.
Każdy właściciel wiatrówki powinien być z nimi obeznany, jednak na dobry początek przygotowaliśmy dla Ciebie skrót najważniejszych informacji o wiatrówkach bez zezwolenia i rejestracji.
Czy wszystkie wiatrówki są dostępne bez zezwolenia?
Każda wiatrówka jest dostępna bez zezwolenia na broń, ale diabeł tkwi w szczegółach. Inaczej kupuje się wiatrówkę o energii pocisku poniżej 17J, która nie podlega rejestracji, a inaczej wchodzi się w posiadanie broni pneumatycznej, czyli wiatrówki o energii pocisku powyżej 17J.
W drugim przypadku nie można kupić takiej takiej wiatrówki online (czyli według ustawy – środkami porozumiewania się na odległość), a tylko osobiście.
Ponadto jej właścicielem może być jedynie osoba pełnoletnia, która nie tylko musi zarejestrować broń od 5 dni od jej zakupu, ale w dodatku musi przejść jeszcze badania lekarskie i przedstawić zaświadczenie o niekaralności, aby w ogóle mogło dojść do rejestracji broni.
Wniosek z załącznikami:
- pozytywnym orzeczeniem lekarskim i psychologicznym
- zaświadczeniem o niekaralności
- kserem dowodu osobistego
- kserem lub oryginałem dowodu zakupu
- potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowe składa się na policji.
Zakup wiatrówki o mocy powyżej 17J a odmowa rejestracji
Jest przyjęte, że dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów z wnioskiem (pozytywnych orzeczeń lekarskich i zaświadczenia o niekaralności przede wszystkim!) przez pełnoletniego właściciela broni pneumatycznej oznacza automatyczną rejestrację broni. Policjant od ręki lub po uzgodnieniu konkretnego terminu wydaje wnioskującemu legitymację posiadacza.
Rejestracja wiatrówki może zostać odmówiona tylko drogą administracyjną, która z kolei podlega skardze administracyjnej. W przypadku odmowy, jak mówi Ustawa o broni i amunicji, Policja może przyjąć broń do depozytu – jednak koszty depozytu ponosi osoba, która zgłosiła broń pneumatyczną o energii pocisku powyżej 17J do rejestracji.
To nie każda wiatrówka jest bronią?
Okazuje się, że definicje potrafią zaskoczyć. Z Ustawy o broni i amunicji wynika, wiatrówki o energii kinetycznej pocisku opuszczającego lufę mniejszej niż 17J nie są bronią pneumatyczną. Według Art. 8. punktu 8. broń pneumatyczna to niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17J.
Kruczki prawne a zakup wiatrówki bez zezwolenia i rejestracji
Wiatrówkę bez zezwolenia i rejestracji możesz zakupić nawet online. Może się jednak zdarzyć, że sklep internetowy będzie wymagał od Ciebie podania numeru PESEL w celu weryfikacji wieku. Nie podawaj od razu tych danych w formularzu zamówienia bądź telefonicznie konsultantowi, ale zapytaj o podstawę prawną.
Dlaczego?
Nie istnieje żaden przepis, który stanowiłby o zakazie zakupu wiatrówki o mocy poniżej 17J przez osobę niepełnoletnią. Wobec tego żaden sklep nie powinien żądać od Ciebie danych poświadczających ukończenie 18. roku życia.
Gdzie można strzelać z wiatrówki o mocy poniżej 17J?
Możesz strzelać z wiatrówki, która nie jest bronią pneumatyczną, poza strzelnicą, ale musisz mieć pewność, że w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby przez Ciebie ucierpieć, ani osoby, którą mogłoby zaniepokoić Twoje strzelanie. Pamiętaj, że w oczach przechodnia, który nie ma zielonego pojęcia o wiatrówkach i broniach palnych, możesz wydawać się zagrożeniem, o którym trzeba powiadomić policję, zwłaszcza kiedy media podają co jakiś czas informację o nieodpowiedzialnych osobach strzelających z wiatrówek do przejeżdzających obok nich pojazdów.
W Twoim interesie leży dopilnowanie, aby zabawa z wiatrówką nie stanowiła zagrożenia zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi. Wykluczone jest np. strzelanie z okna bloku do przeciwległego drzewa na ulicy czy strzelanie do pustej puszki na podwórku, gdzie bawią się dzieci. Nie wybieraj miejsc publicznych, które są często uczęszczane przez ludzi, aby uniknąć kłopotów. Im bardziej ustronne miejsce do strzelania z wiatrówki, tym lepiej zarówno dla Ciebie, jak i przypadkowych osób trzecich.
Kiedy wybierzesz już bezpieczne miejsce do strzelania z wiatrówki, możesz ogrodzić je kolorową taśmą. Jeśli na strzelanie z wiatrówki nie wybierasz się w pojedynkę, możesz poprosić jedną z osób o bycie czujnym obserwatorem. Bywa, że do miejsca nawet bardzo rzadko odwiedzanego dotrze znienacka biegacz lub grzybiarz. Obserwator, widzący nadchodzącą osobę postronną, może ją zapewnić, że nie ma powodów do niepokoju.
Na wszelki wypadek miej przy sobie dowód osobisty oraz zaświadczenie, że wiatrówka ma poniżej 17J, aby móc przedstawić stosowne dokumenty podczas ewentualnej kontroli. Zachowaj wtedy spokój i racjonalnie wytłumacz, co robisz i dlaczego akurat w tym miejscu.
MAM wiatrowke o mocy15J czy policja moze mi ja odebrac poniewaz cierpialem na chorobe psychiczna ale ona zaleczona od 20 lat i nie ma nawrotu i postepowania jej dalszego poniewaz biore regularnie leki i jestem pod nadzorem lekarza psychiatry ?CZUJE SIE CZLOWIEKIEM ZDROWYM NA CIELE I UMYSLE OD WIELU LAT -PROSZE O ODPOWIEDZ
Czy jeżeli nie ukończyłem jeszcze szesnastego roku życia, jeżeli chciałbym dokonać zakupu obowiązują mnie inne procedury zakupu wiatrówki? Oraz czy taki zakup jest w ogóle możliwy?
Zmieniając również temat, jakie konsekwencje grożą za użycie wiatrówki w obronie osobistej?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
zaświadczenie, że wiatrówka ma poniżej 17J – jak i skąd je otrzymać?