Fotopułapki


Chociaż całodobowy monitoring terenu może kojarzyć się z klasycznymi kamerami nieruchomo obserwującymi intruzów czy obracającymi się głowicami kamer za poruszającą się osobą, wśród urządzeń służących do monitoringu non-stop znajdują się także fotopułapki. 

Fotopułapka to specjalistyczna pułapka rejestrująco-utrwalająca, rodzaj mobilnej, ukrytej kamery, uruchamiającej się po wykryciu ruchu w celu zarejestrowania obrazu (foto lub video) w jej zasięgu.

Fotopułapki mogą pracować w rozmaitych terenach i warunkach atmosferycznych przez długi czas bez ładowania, łatwo je również zamaskować, a zastosowana w nich technologia umożliwia zdalne sterowanie za pomocą smartfona i przesyłanie materiałów na telefony komórkowe oraz adresy e-mail. Dzięki czułym czujnikom ruchu nie umknie im nikt, kto chciałby złamać prawo – nawet pod osłoną nocy.


Jak działa fotopułapka?

Fotopułapka uruchamia się – zaczyna robić zdjęcia lub rozpoczyna nagrywanie – kiedy w jej zasięgu zostanie wykryty ruch. Fotopułapki są wyposażone w sensory podczerwieni, dzięki czemu wykrywają zmiany temperatury w otoczeniu, spowodowane ruchem w zasięgu czujnika.
Zapisane w pamięci (na karcie SD w fotopułapce) zdjęcia i filmy zostają przesłane na podany wcześniej przez użytkownika numer telefonu bądź adres e-mailowy. Nagrania z fotopułapek są podpisane datą i godziną, co podwyższa wiarygodność zarejestrowanego materiału i czyni z nich niepodważalny materiał dowodowy. Zdjęcia i filmy mogą mieć również wbudowane numery seryjne, co jest dużą zaletą w przypadku posiadania kilku fotopułapek w różnych miejscach – łatwiej o właściwe skatalogowanie nagrań na komputerze.
W przypadku obserwowania flory i fauny ogromnym plusem jest nanoszenie temperatury i fazy księżyca na zdjęcia i filmy, dzięki czemu możliwe jest wysnuwanie szczegółowych wniosków z tak przeprowadzanych badań przyrodniczych, zarówno naukowych, jak i prywatnych, powodowanych pasją.

Zalety fotopułapek

Fotopułapka jest łatwa w montażu i zamaskowaniu np. gałęziami i liśćmi, trzeba tylko pamiętać, aby nie zakryć obiektywu. Fotopułapki umożliwiają rejestrację dzienną i nocną w bardzo dużym zakresie temperatur (często od -30˚C do 70˚C). Rejestrację nocną umożliwia wbudowana w fotopułapkę lampa na podczerwień. Fotopułapka może pracować w trybie czuwania, ale także według wcześniej ustalonego harmonogramu, wykonując w określonym przedziale czasowym zdjęcia bez przerwy.
Materiały są zapisywane na karcie pamięci SD, na której mogą być nadpisywane zdjęcia i filmy, jeżeli fotopułapka posiada taką funkcję. W takim wypadku kasowane są najstarsze materiały, które tym samym robią miejsce na najświeższe nagrania. Wykluczone jest wtedy ryzyko utracenia cennych dowodów w przypadku stuprocentowego zapełnienia pamięci.
Wodoszczelna obudowa fotopułapki w barwach militarnych zabezpiecza urządzenie przed silnymi deszczami, opadami śniegu, wiatrem, a także ciekawskimi zwierzętami leśnymi.


Jak wybrać fotopułapkę?

Niezbędne jest porównanie ze sobą parametrów różnych modeli fotopułapek. Pod uwagę należy wziąć m.in. zasięg fotopułapki i kąt widzenia kamery, jakość rejestrowanych materiałów (np. rozdzielczość zdjęć i filmów, zastosowaną matrycę i liczbę megapikseli – niektóre fotopułapki mogą nagrywać materiał w jakości HD!), liczbę czujników ruchu i ich kąt widzenia, czas od wykrycia ruchu do momentu zrobienia zdjęcia (nie powinien wynosić więcej niż sekundę!), rodzaje zasilania zewnętrznego i wewnętrznego, maksymalny czas pracy w trybie nagrywania i uśpienia. W zestawie z fotopułapką powinien znajdować się pas mocujący z klamrą.
W zależności od tego, z jakiej odległości fotopułapka zarejestruje nagranie, może okazać się niezbędne znaczne powiększenie obrazu. Niska rozdzielczość może spowodować, że materiał w powiększeniu okaże się dla nas nieczytelny, dlatego lepiej wybierać wśród fotopułapek rejestrujących obraz w wysokiej jakości. Im większa jakość, tym wielkość pliku będzie większa, dlatego warto także zakupić kartę SD o dużej pojemności.



Fotopułapka – zastosowanie

Fotopułapki można instalować jako elementy ochrony różnych obiektów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Zastosowanie fotopułapki jest bardzo szerokie: od monitoringu posesji, ogrodu domu rodzinnego, działki i domku letniskowego po monitoring placów budowy, wszelkiego rodzaju składów, parków i lasów, a nawet taboru kolejowego czy odnowionych elewacji budynków w obawie przed wandalami. Fotopułapki są montowane w miejscach publicznych w ramach monitoringów miejskich i znacznie ułatwiają pracę stróżów prawa.

Fotopułapka w lesie

Można powiedzieć, że fotopułapka stoi po stronie prawa, bowiem umożliwia dyskretne rejestrowanie przestępstw. W leśnictwie fotopułapki pomagają przede wszystkim w monitorowaniu nielegalnej wycinki drzew, kradzieży drewna i śledzeniu kłusowników, ale mogą pomagać również w wykrywaniu nielegalnych wysypisk śmierci w lesie i rajdów quadami pod osłoną nocy. Przyuważą również niszczycieli urządzeń łowieckich.
Z drugiej strony umożliwiają obserwowanie życia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku – całkiem z bliska, czego nie dokonałby człowiek z kamerą w ręku, odstraszając zwierzynę. W ten sposób przyczyniają się do badania zwyczajów zwierząt leśnych.

Fotopułapki dla gmin

Kiedy ostrzeżenia nie działają, od popełniania wykroczeń i przestępstw może odstraszyć dopiero realne ryzyko przyłapania na gorącym uczynku i zidentyfikowania sprawcy. Kamery GSM zakupują m.in. urzędy miejskie, aby zapobiegać procederowi nielegalnemu wywożenia odpadów do lasów. Urzędnicy dostają wtedy do rąk niepodważalne dowody przestępstwa, które mogą przekazać Policji. W fotopułapki zainwestował np. Urząd Miejski w Nasielsku. Kamery zostały zainstalowane w regularnie zaśmiecanych miejscach w Gminie Nasielsk. Z kolei fotopułapki w Gminie Wolbrom zostały zamontowane w ujęciach studni głębinowych, aby zapobiegać wstępowi osób postronnych, mogących zniszczyć ujęcie wody czy ją zatruć. Fotopułapki w Serocku rejestrują mieszkańców pijących alkohol w publicznych miejscach i je zaśmiecających. Po otrzymaniu materiału na podany numer telefonu straż podejmuje decyzję o interwencji. 24-godzinny monitoring za pomocą fotopułapek został także wprowadzony w gminie Dragacz na prośbę wójta w celu ograniczenia zaśmiecania lasu i pobocza.

Jak widać, fotopułapki mają również działanie prewencyjne – osoby mające świadomość dyskretnego monitorowania powinny zastanowić się co najmniej dwukrotnie przed popełnieniem przestępstwa czy wykroczenia. Z tego powodu fotopułapki coraz częściej można spotkać na cmentarzach, gdzie z ukrycia mają fotografować osoby okradające notorycznie nagrobki, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

 

2 thoughts on “Fotopułapki

  1. Zamaskować łatwo, tylko robi się problem przy wietrze gdy np te nasze gałęzie zaczna się ruszać i czujnik zglupieje. Niby łatwo zamaskować, a wcale łatwo nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.