Alkomaty dla myśliwych



Alkomaty dla myśliwych

Alkomaty nigdy nie były zabawkami czy gadżetami dla dorosłych, nie są też dostępne tylko dla funkcjonariuszy. To bardzo przydatne urządzenia, które mogą nas uchronić przed bardzo niemiłymi i poważnymi konsekwencjami prawnymi, nie wspominając już o ochronie życia i zdrowia naszego oraz najbliższych.

Alkomaty jako niezwykle ważne akcesorium powinny być na stanie każdego kierowcy oraz myśliwego. Dlaczego alkomaty są tak praktycznym przyrządem?


Jak działa alkomat?

Powietrze wprowadzone przez ustnik alkomatu poprzez układ mechaniczny jest dopuszczone do sensora alkomatu. Następnie elektroniczny system analizuje dane przekazane przez sensor i określa zawartość alkoholu w powietrzu wprowadzonym przez osobę dokonującą pomiaru.

Zalety posiadania alkomatu

  • W każdej sytuacji masz pełną kontrolę i świadomość ilości alkoholu zawartego w krwi
  • Uchroni Cię przed złudnym stwierdzeniem trzeźwości
  • Nie narazisz się na konsekwencje prawne, wynikające z prowadzenia samochodu czy posługiwania się bronią lub daną maszyną pod wpływem alkoholu
  • Ochronisz siebie, swoich bliskich i otoczenie przed negatywnymi skutkami działań pod wpływem alkoholu, które wymagają bezwzględnej trzeźwości

Jakie funkcje ma alkomat?

W zależności od firmy, modelu i rodzaju alkomatu, mogą się one różnić oferowanymi funkcjami. Alkomat dla myśliwych AL-7000 posiada bardzo praktyczną i innowacyjną funkcję autokontroli, która sprawdzi, czy alkomat jest odpowiednio skalibrowany i oczyszczony. Wiele alkomatów informuje o rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru sygnałem dźwiękowym oraz posiada funkcję zapisu poprzednich pomiarów i możliwość ich odczytania. Niektóre z nich mogą połączyć się ze smartfonem i udostępnić wyniki w sieci.


Dlaczego alkomat jest idealnym kompanem myśliwego?

Wyniki podane przez alkomat po badaniu wydychanego powietrza pomagają określić, czy możemy już wsiąść za kierownicę samochodu lub wyruszyć na polowanie. Broń nigdy nie była zabawką i obchodzenie się z nią wymaga bezwzględnej trzeźwości. Nieraz nagłówki gazet mówiły o przypadkach pijanych myśliwych i tragicznych wydarzeń, które zaistniały w wyniku nieświadomości i nieodpowiedzialności ludzi dzierżących broń. Konsekwencją takich działań może być skazanie prawomocnym wyrokiem na wiele lat więzienia oraz odebranie pozwolenia na broń. Nie warto narażać życia i zdrowia zarówno swojego, jak i najbliższego otoczenia. Przykładowo, jeśli w przerwie od polowania myśliwy spożywał alkohol, obowiązkowo powinien przejść przez szybkie badanie alkomatem, by wiedzieć, czy może swobodnie kontynuować polowanie lub wrócić bezpiecznie do domu. Jeżeli myśliwy jest kierowcą samochodu i w pojeździe przewozi broń, a prowadzi auto w stanie po spożyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwym, może usłyszeć zarzut przewożenia broni palnej niezgodnie z przepisami, jak pewien myśliwy z Gdańska zatrzymany w Ostródzie.

Jaki alkomat dla myśliwego wybrać?

Najtańszą opcją są jednorazowe testery trzeźwości, jednak ustępują one miejsca na podium alkomatom wielokrotnego użytku. Jednorazówki nigdy im nie dorównają i nie będą tak dokładne i precyzyjne. Pełnoprawne alkomaty różnią się między sobą rodzajami użytych w nich sensorów. Najpopularniejsze są półprzewodnikowe. Niewątpliwą zaletą jest ich cena, niestety ich pomiary nie są tak wzorowe jak alkomatów z sensorem elektrochemicznym. Jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest większe niż dopuszczalne, a użytkownik nie przestrzega zasad właściwego użytkowania alkomatu, sensor półprzewodnikowy bardzo szybko może się rozkalibrować lub ulec usterce. Najbardziej rekomendowane są właśnie alkomaty elektrochemiczne, bardzo często wykorzystuje je policja i służby porządkowe na całym świecie. Istnieją także aparaty spektrofotometryczne, które są stacjonarnymi przyrządami dowodowymi o najdokładniejszych pomiarach.

Alkomaty dla myśliwych

Jak używać alkomatu dla myśliwych?

Nie należy wykonywać badania alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Po wypiciu ostatniego łyku piwa czy drinka należy odczekać ok. 20-30 minut przed dmuchnięciem w ustnik, ponieważ skorzystanie z alkomatu od razu po konsumpcji alkoholu może uszkodzić bardzo czuły sensor.
O ile alkomat w kieszonkowych wymiarach możemy mieć zawsze przy sobie, o tyle musimy uważać na warunki, w jakich go przechowujemy. Nie jest dopuszczalne narażanie tego urządzenia na gwałtowne zmiany temperatur, zostawianie go w wychłodzonym lub zbyt mocno nagrzanym pojeździe, całkowite zanurzenie alkomatu w wodzie itp. Alkomat należy przechowywać również z daleka od alkoholu – chociaż trzymanie go do użytku domowego w barku pozornie wydaje się poprawne, wcale nie jest zalecane.
W przypadku posiadania alkomatu z sensorem półprzewodnikowym należy również powstrzymać się z użytkowaniem urządzenia po wypaleniu papierosa. Nikotyna może minimalnie wpłynąć na otrzymany wynik, dlatego lepiej odczekać z kwadrans, oczywiście nie pijąc w tym czasie alkoholu.


W jakich sytuacjach alkomat jest przydatny?

W niektórych krajach, np. we Francji wprowadzono nakaz posiadania alkomatu w każdym samochodzie. Dane uzyskane po zbadaniu wydychanego powietrza alkomatem mogą dać nam do myślenia i w efekcie uchronić nas od uruchomienia silnika samochodu, włączenia danej maszyny czy chwycenia za strzelbę. Jazda za kółkiem i posługiwanie się bronią pod wpływem alkoholu grozi utratą życia, zdrowia i statusu niekaralności.
Należy też pamiętać o naszym najbliższym otoczeniu. Niewinne osoby postronne mogą być narażone na zgubne działania nieodpowiedzialnego człowieka pod wpływem alkoholu. Alkomat przydaje się w wielu przypadkach. Jest niezastąpiony przy ocenie sytuacji, gdy musimy dokonać wyboru dotyczącego podjęcia działań, które wymagają trzeźwego umysłu i bezwzględnej zdolności podejmowania szybkich decyzji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.