Pałki teleskopowe


Pałki teleskopowe

Legalność pałki teleskopowej, czyli tzw. batonu, nastręcza pewne wątpliwości przy interpretowaniu przepisów Ustawy o broni i amunicji. Nie trzeba mieć pozwolenia na broń, aby kupić i posiadać pałkę teleskopową, o ile nie jest ona wykonana z twardego i ciężkiego materiału lub nie zawiera wkładki z takiego materiału. Jednak jak rozumieć owy twardy i ciężki materiał, skoro według ustawy jest nim także… drewno?

 

Jako broń biała, której używanie zagraża życiu lub zdrowiu, są wymienione wspomniane pałki z zakończeniem z twardego materiału lub zawierające wkładki z takiego materiału, a także pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego materiału, które imitują kij bejsbolowy.

Jeżeli drewno zostało uznane w ustawie za ciężki materiał, czy w takim razie z porównywalnie ciężkiego materiału są wykonane np. metalowe tulejki i metalowe zakończenia pałek teleskopowych pokrytych tworzywem sztucznym? Czy taka pałka teleskopowa jest legalna, czy może jej używanie stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia?


Pałki dostępne bez zezwolenia

Możemy uspokoić wszystkich zainteresowanych kupnem legalnej pałki teleskopowej: pałki teleskopowe z wkrętkami zaślepiającymi z metalu można legalnie posiadać, jak i używać w celach obrony koniecznej. Taka pałka teleskopowa nie należy do niebezpiecznych narzędzi, ponieważ jej konstrukcja nie zakłada zwiększenia obrażeń zadawanych przeciwnikowi.

W takim razie czemu służą metalowe wkrętki zaślepiające otwory pałki z obu stron? Jej bezpiecznemu składaniu, bowiem pałkę teleskopową składa się przez uderzenie końcem w twarde podłoże. Metalowe wykończenie ma zapobiegać uszkodzeniom tego urządzenia, a nie zadawaniu silniejszych i niebezpiecznych ciosów napastnikowi. Nie stanowi zagrożenia dla jego życia lub zdrowia, ponieważ nie posiada znaczącego wpływu na energię kinetyczną pałki teleskopowej.


Jaką pałkę teleskopową kupić?

Na rynku powszechnie dostępnych pałek teleskopowych mamy do wyboru pałki sprężynowe oraz sztywne. Pałki teleskopowe sprężynowe zadają lżejsze ciosy w porównaniu do sztywnych pałek teleskopowych, nawet jeżeli w uderzenia włożymy dużo siły. Sprężynowej pałki nie użyjemy również do takich chwytów jak dźwignia czy duszenie napastnika, z kolei będzie skuteczna przeciwko agresywnym zwierzętom.
Wybierając sztywną pałkę, musimy się zdecydować jeszcze na typ hartowany lub niehartowany. Minusem tego drugiego jest możliwość deformacji po trafieniu w twardą powierzchnię. Sztywna pałka hartowana jest najtrwalsza.
Na jakie jeszcze parametry pałek teleskopowych warto zwracać uwagę? Wyjaśnimy to na konkretnych przykładach.


Przykłady pałek teleskopowych

Trwała pałka teleskopowa to np. składana, 16-calowa pałka teleskopowa EXB-16H BLK BH-34 firmy ESP. Dzięki wykonaniu z hartowanej stali jest odporna na odkształcenia, a dla lepszej ergonomiczności gumowa rękojeść pałki została wyprofilowana i wykonana z antypoślizgowego materiału. Pałka ta jest pokryta powłoką niklowo-cynkową, która jest odporna na ścieranie.
Przy zakupie pałki teleskopowej istotny jest jednak nie tylko materiał, z jakiego jest wykonana, ale również jej wymiary – po złożeniu i rozłożeniu. Rozłożona pałka może mierzyć od ok. 0,4 do 0,7 m, złożona – od 0,15 do 0,3 m. Im dłuższa jest pałka po rozłożeniu, tym większy dystans między ofiarą a napastnikiem, jednak z drugiej strony – będzie dłuższa po złożeniu niż inne pałki i będzie nieco więcej ważyć.


Jak nosić pałkę teleskopową?

Jak w przypadku gazu pieprzowego czy paralizatorów podkreślamy, że w obronie koniecznej z użyciem pałki teleskopowej najważniejsze jest jej jak najszybsze dobycie. Pałkę teleskopową możesz nosić w kieszni, zatkniętą za pas spodni lub w zewnętrznej, łatwo dostępnej przegrodzie plecaka czy torebki. Pałki teleskopowe są także sprzedawane z poręcznymi, obrotowymi (możliwymi do ustawienia poziomo lub pionowo) kaburami, łatwymi do przypięcia do paska.
W sklepach są też dostępne pałki teleskopowe dla biegaczy, które biegający mogą zmieścić w tzw. nerkach i czuć się bezpiecznej podczas wieczornego wybiegania, zwłaszcza na rzadko uczęszczanych ścieżkach.


Jak używać pałki teleskopowej do samoobrony?

Pałkę teleskopową składa się za pomocą lekkiego uderzenia końcem pałki prostopadle do twardego podłoża – wtedy poszczególne segmenty pałki wpadają w drgania, co powoduje ich zsunięcie się. Jeżeli jako początkujący mamy z tym problem i odnosimy wrażenie, że pałka się blokuje, delikatnie uderzmy o podłoże pod kątem 45 stopni lub mniejszym.
Trening czyni mistrza, nawet jeżeli wyciąganie i rozkładanie pałki teleskopowej poćwiczysz tylko w symulowanych sytuacjach ze znajomymi. Zwróć uwagę na właściwe, stabilne trzymanie pałki i przećwicz wymachy nią, zarówno zadawane z góry, jak i od dołu i z boku. Kiedy już opanujesz rozkładanie pałki, możesz poćwiczyć jednoczesne jej rozkładanie i zadawanie ciosu od góry. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia nawet zaoszczędzenie 1 sekundy może wpłynąć na rezultat obrony.

Pamiętaj, aby po każdym uderzeniu bądź próbie uderzenia przeciwnika wrócić do bezpiecznego dystansu (umożliwiającego dosięgnięcie agresora pałką) i wykonać taki ruch, aby rozłożona pałka znalazła się znowu blisko Twojego ciała i stanowiła Twoją „tarczę” – nie możesz dopuścić do sytuacji, w której nie dość stanowczo trzymasz pałkę, a napastnik korzysta z okazji i wyrywa Ci ją z ręki.
Niech Twój towarzysz udaje, że trzyma w ręku niebezpieczną broń: nóż albo kastet. Owszem, kastet nie jest legalną bronią, ale na potrzeby scenariusza groźnej sytuacji możemy założyć, że „nasz” napastnik nie przejmuje się prawem… W takim momencie zawsze staraj się najpierw uderzyć pałką napastnika w przedramię, co powinno spowodować wytrącenie mu broni z ręki i chwilowe skupienie się na bólu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.